Pohľadnica kráľa Svätopluka

Svätopluk pohľadnica Matice slovenskej dvojkrížMatica slovenská začala predávať na bratislavskom hrade pohľadnicu sochy kráľa Svätopluka. Ide o vyobrazenie diela v jeho pôvodnej verzii, v ktorej sochu osadili na hradnom vŕšku. Po nástupe pravicovej koalície - sa hlavne predseda SaS a bývalý šéf parlamentu zasadil o jej znehodnotenie. Napokon sa mu to podarilo a autor J. Kulich musel sochu poopraviť. Matica slovenská si váži umelecké diela v pôvodnej verzii bez zásahov politikov.Denník PRAVDA sa k tejto situáciu vyjadril napr. takto:


Matica si vybrala pohľadnicu pôvodného Svätopluka

Peter Kováč | 12. februára 2012  18:00
Pokoj po sporoch okolo sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade je narušený. Postarala sa o to Matica slovenská, keď vydala pohľadnice so sochou v prvotnej podobe, ktorú historici označili za amatérsky nezdar.

"Matica slovenská si vždy vážila a váži originály, a to vo všetkých odboroch ľudskej činnosti. Ctí si aj názory, pod ktoré sa podpísala, ktoré boli za pôvodný výzor pamätníka," vysvetľuje riaditeľka Domu Matice slovenskej v Bratislave Daniela Suchá, prečo nepoužili fotografiu sochy po úpravách. Na pohľadnici je tak aj dnes už prekrytý dvojkríž na Svätoplukovom štíte, ktorý podľa historikov pripomína znak Hlinkovej gardy, či nápis na podstavci, podľa ktorého bolo veľkomoravské knieža kráľom starých Slovákov. Oboje pritom zo sochy odstránil sám jej autor sochár Ján Kulich na vlastné náklady ešte na jeseň roku 2010. K úprave došlo po tom, čo socha vyvolala také vášne, že pre ňu na striedačku protestovali dva názorovo odlišné tábory. Jedni za ňu bojovali, druhí ju chceli odstrániť. Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) chcel problém vyriešiť najprv jej odstránením, sochu však napokon aj napriek stanovisku odbornej komisie, ktorá pri tejto príležitosti vznikla, len upravili. Hoci Suchá tvrdí, že názory podobné Matici slovenskej majú aj ďalšie významné osobnosti, bývalý hlavný architekt mesta Bratislavy a predseda Spolku architektov Slovenska Štefan Šlachta jej oponuje. "Je to prezentovanie smutnej skutočnosti, že nepoznáme svoju minulosť, alebo minimálne, že sa nevyznáme v dejinách architektúry," hovorí Šlachta, ktorý bol aj členom Sulíkovej poradnej komisie. "Je to privádzanie ľudí do historického omylu," tvrdí. Spornú pohľadnicu si môžu návštevníci kúpiť priamo v bastióne Bratislavského hradu. Výťažok plánuje Matica slovenská použiť na podporu vzniku pamätníka sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave.

(http://spravy.pravda.sk/matica-si-vybrala-pohladnicu-povodneho-svatopluka-f80-/sk_domace.asp?c=A120212_163112_sk_domace_p58#ixzz1mCOXtW1e)

Nie je známe, prečo práve denník PRAVDA dáva priestor takýmto protislvoenským aktivitám. My čitateľom Slovenských národných novín ponúkame pohľadnicu, aby si názor urobili sami.

Svätopluk pohľadnica Matice slovenskejPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.