Ponorné rieky madam Histórie

augustín milan - historikKNIHA TÝŽDŇA

Milan Augustín: ... Uneste pápeža, Delta M, 2011

Pokiaľ odborná verejnosť už niekoľko rokov pokladá Milana Augustína za dôstojného nástupcu Vojtecha Zamarovského, tak ohlasy čitateľskej verejnosti im dávajú za pravdu. U máloktorého autora sa totiž historická erudovanosť snúbi s citom pre príbeh v takej miere, v akej nám to autor dokazuje napríklad aj v tejto knihe.

Keď jeden zo zakladateľov geopolitiky generál a profesor Karl Haushofer spáchal v máji v roku 1945 spolu so svojou manželkou samovraždu, verejnosť, ktorá si ešte nestačila oddýchnuť od apokalyptických hrôz druhej svetovej vojny, to v podstate ani nezaregistrovala. A pritom príbeh dôstojníka, vedca, ale aj mystika a zasvätenca Haushofera je azda kľúčom k pochopeniu otázky, prečo sa ľudská civilizácia dokáže zvrhnúť takým spôsobom, že v encyklopédiách sveta pribudli výrazy ako „konečné riešenie“, „koncentračný tábor“, „nadradená rasa“ a „holokaust“. Príbeh, ktorý zaznamenáva táto kniha, by sa dal nazvať „ponornou riekou“ oficiálnej histórie. Čo bolo v pozadí boľševickej revolúcie v Rusku? Kde sa vzal démonický poddôstojník bývalej nemeckej cisárskej armády Adolf Hitler? Aké sily ho dostali do pozície historicky najväčšieho zlosyna svetových dejín? Kniha ... Uneste pápeža si neosobuje právo podať definitívne vysvetlenie, prečo naša civilizácia počas druhej svetovej vojny urobila taký nevysvetliteľný krok späť. Autor, pátrajúci po skrytých súvislostiach, nám v príbehu tejto knihy ponúka šancu byť účastníkmi expedície, ktorá v ľudských dejinách hľadá poučenie práve pre to, aby sa najväčšie chyby ľudstva už neopakovali.

Gabriel GoczPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.