Pozor na novodobú formu nebezpečnej úžery


Zraniteľné sú práve chudobnejšie vrstvy obyvateľstva

Tibor B. HАČKO

 peniazeBlížia sa Vianoce. Kultúra prenikajúca so Západu posilnená vplyvom audiovizuálnych médií nás už v októbri tlačí do nákupnej horúčky. Slováci sa stávajú otrokmi lákavých reklám a nákupných centier. Mnohí pritom nemajú na to financie. Vtedy pomôže rýchla pôžička. „Požičiame vám bez ručiteľa!“, „Pôžičky pre tehotné a dôchodcov!“, „Peniaze ihneď!“, „Skrotíme vaše dlhy!“ Ohlupuje reklama spotrebiteľa. Pozor – pokojne môže ísť o novodobú formu úžery!

Na nevýhodné pôžičky stále pristupujú mladí aj starší ľudia bez rozdielu vzdelania. Najčastejšou príčinou je nepredpokladaná negatívna ekonomická situácia v rodine. Ponúkané podmienky týchto spoločností sú výhodné len jednostranne. Táto novodobá úžera stále žije. Doplňuje sieť nelegálnych, veľmi silných paralеlných „šedých zón“ a rýchle pôžičky sú špičkou tohto ľadovca.

Stačí jedna chyba

Inzeráty objednávajú sprostredkovatelia, ktorí uzatvárajú pôžičku v cudzom mene. Za sprostredkovanie majú solídne odmeny. Poradcovia sú regrútovaní z radov nízko rozhľadených ľudí. Rýchle pôžičky od „súkromného investora“ sú istené v prvom rade zálohom. Stačí jedna chyba a veriteľ vždy prerobí. Nie do výšky nesplatenej pôžičky, ale v plnej výške. Počas niekoľkých dní možno prísť o celý majetok. Nenávratne. Následne úžerníci záloh predajú alebo exekvujú, aby sa zmarilo jej vymáhanie. Každá zmluva obsahuje vysoké pokuty, často opakované. Málo majetní ľudia prídu aj o ten zvyšok, ktorý im ostal. Najzraniteľnejšou skupinou sú ženy vlastniace byt, s relatívne dostatočným príjmom alebo matky samoživiteľky s príjmom, ale už zadlžené. Novodobí úžerníci sa zameriavajú na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva s nízkym stupňom vzdelania. Dôvodom je, že nebudú mať prostriedky na právnu ochranu a ani nebudú vedieť ako sa vôbec proti týmto podvodom brániť.

Hoci platí zákon o ochrane spotrebiteľa, neseriózne úverové spoločnosti sa mu vyhýbajú. Ani výšku úrokov sa zo zmluvy nedozviete. Zjednodušene povedané: veriteľ sa vopred k podmienkam zmluvy nedostane, ale proces podpisu prebieha veľmi rýchlo. Všetky údaje od žiadateľa o pôžičku sú vyžiadané vopred. Uvidíte ju vyplnenú až pri osobnom rokovaní, aby mohla byť okamžite podpísaná. To je v rozpore s princípmi občianskeho aj obchodného zákona a s právom na ochranu spotrebiteľa. Za neplatné sú považované tzv. adhézne zmluvy, s ktorých obsahom sa spotrebiteľ nemôže vopred zoznámiť. Zvlášť ak zmluva umožňuje svojvôľu dodávateľa v takej závažnej otázke, akou je rozhodovanie o podmienkach pôžičky. Neplatnosť zmluvy sa uplatní aj tam, kde ide o svojvoľné rozhodovanie nielen o výške následkov, ale v konečnom dôsledku aj o výške samotnej istiny pohľadávky. Uvedené konanie úžerníkov je v rozpore s platnou legislatívou, pretože vytvára nerovné podmienky pre spotrebiteľa a dáva značnú výhodu poskytovateľovi.

 Poplatok vopred

V tomto nečestnom systéme sa platí za všetko. Aj za informačnú telefónnu linku. Viac ako 40 percent sprostredkovateľov pracuje na spoplatnených telefónnych číslach s tarifou okolo 4 eurá za minútu. Až potom je sprostredkovateľ ochotný poskytnúť konkrétny termín a miesto stretnutia, na ktorom posúdi, či je vám ochotný poskytnúť pôžičku. Niektoré platené linky vám najprv prehrajú dlhú reklamnú pasáž z automatu. Samozrejme tiež platenú. Zhruba v 20 percentách prípadov ešte pred podpisom úverovej zmluvy sa za poskytnutie pôžičky požaduje priama istina až do výšky 300 eur. Poskytnutie pôžičky je zhruba v štvrtine prípadov viazané na uzatvorenie investičnej životnej poistky. Pozor, do tejto zmluvy vás nútia bez ohľadu na to, či vám bude pôžička poskytnutá alebo nie. Ak teda nepredložia zmluvu na preštudovanie, výšku úrokov, požadujú nemalý vstupný poplatok alebo uzavretie zmluvy o životnom poistení, nejde o solídny finančný subjekt. Následne sa môže stať, že bude  požiadavka vyhodnotená ako nedostatočná a pôžičku žiadateľ nedostane, ale podpísané záväzky mu ostanú a bude ich musieť hradiť.

Ako teda predchádzať neserióznym spoločnostiam zameraným na rýchle pôžičky? Medzi seriózne spoločnosti, ktoré vás nepodvedú a nedotlačia do nevýhodných podmienok, patria samozrejme banky pracujúce v súlade s legislatívou, všetky družstevné záložne, ale aj nebankové úverové spoločnosti, za ktorými stoja známe finančné skupiny. Banky a družstevné záložne sú pod dozorom národnej banky. Seriózne úverové spoločnosti majú za sebou významné finančné skupiny, niektoré sú zároveň kótované na burze. Dobrým rozlišovacím znakom môže byť členstvo v úverovom registri.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.