Prasiatko za to nemôže


Nové rozprávky (a udania) X.

Maroš M. BANČEJ

Kde bolo, tam ešte chvíľu bude, ale nie dlho. V nemenovanej krajinke si od starodávnych čias zvykli pripodobňovať svojich blížnych k zvieratkám. Robili tak ostatne aj v okolitých kráľovstvách, tak nechceli byť horší. Napríklad prefíkaný človek bol líška, zákernému vynadali do hadov a keď sa niekto narobil, tak bol uťahaný ako kôň.

Tak to išlo od nepamäti, až po dnešné dni. Najprv sa ozvali feministky, ktoré za výdatnej podpory Európskej únie začali bojovať za práva sliepok. Nielenže sa obmedzoval klietkový chov týchto populárnych operencov, ale ešte sa aj prudko protestovalo proti tomu, aby sa sliepočky dávali do súvislosti s nežným pohlavím. Potom nasledovalo občianske združenie Mňau. Vzápätí milovníci mačiek ostro protestovali proti slovnému spojeniu „falošný ako mačka“, keďže žiadna Micka ani Murko nie sú falošní. Sú to jednoducho štvornohé osobnosti, na rozdiel od väčšiny ľudí. Starodávne zvieraco ľudské epitetá, ako sokolík švárny, prípadne spachtoš ako medveď, vypadli z bežnej slovnej zásoby automaticky. Sokolov je zúfalo málo a aj tých zopár si žiarlivo strážia sokoliari, no a medvede už zopár sezón nespia, ale radšej si aj v januári odskočia do hypermarketu zvaného kontajner. Už to vyzeralo, že sa upokojili aj majitelia somárov ba aj chovatelia pštrosov, keď tu zrazu prišiel ostrý protest od Občianskeho združenia chovateľov a milovníkov ošípaných. Teda po našom svíň. Chovatelia rozhorčene protestovali proti pripodobňovaniu tohto vysoko inteligentného, anatómiou mimoriadne človeku podobného a v konečnom dôsledku aj užitočného živočícha k politikom. Politik jednoducho nemôže byť sviňa z prostého dôvodu. Ošípaná má síce rada plný válov, ale keď sa nažerie, tak si ľahne a na válov, čo by aj bol ešte do polovice plný, zvysoka kašle. Okrem toho každá normálna zdravá mašura pri válove spokojne mľaská. Na rozdiel od politikov, ktorí sa bystro naučili žrať potichu, ale zato do zadrhnutia. Jediné čo z ľudovej slovesnosti milovníci svíň v súvislosti s politikmi pripustili, bolo Zátureckým spomínané príslovie: „Hladnej svini sa len o kukurici sníva.“ Aj tento kompromis urobili až po skúsenostiach s novými kandidátmi do parlamentných, ale aj komunálnych volieb. Protest vedený pod heslom „Neurážajme naše slovenské svine spájaním s politikmi“ vyvrcholil, keď sa k svinským aktivistom pridali aj poctiví majstri cechu mäsiarskeho. Tí v tradičných zásterách a s ostro nabrúsenými nožmi v labách skandovali: „Svine patria do klobás“, prípadne: „Na svini prevelice, tešia nás jaternice...“

Podľa posledných zákulisných klebiet dostali novinári od svojich financmajstrov príkaz, aby v prípade politikov používali pripodobnenia z ríše hmyzu. Motýľ, osa, komár, trúd a podobne. Entomológovia zatiaľ nie sú zorganizovaní.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.