Prečo je dôležité výročie C + M


KERNÝ webSPOZA OPONY

Prečo je dôležité výročie C + M

Dušan D. KERNÝ

Spravodajská agentúra Slovenskej republiky pod skratkou C+M uverejňuje už dlhší čas množstvo zaujímavých správ súvisiacich s tematikou 1 150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Je to prehľad nielen udalostí, ale aj miest, kde je živá tradícia. Bude toho v rámci výročia nemálo. Koncom roka, v decembri, to dokonca vyvrcholí v rokovej skladbe kombinovanej s klasickým spevom na doskách Slovenského národného divadla.

Zaujímavé však nie je iba to, čo v roku tohto výročia bude, ale najmä to, čo nebude! Nebude dlho pripravovaná slávnosť odhalenia súsošia sv. Cyrila a Metoda v hlavnom meste Slovenskej republiky. Aj na parlamentnej pôde sa hovorilo o súsoší a podľa Dušana Jarjabka nezaznel názor, že by Bratislava súsošie mala nemať. Teda že by bolo žiaduce, aby ho nemala.

Pokiaľ ide o rokovanie mestského zastupiteľstva, je to iné! Azda najcitovanejším z diskusie, v ktorom sa zamietol prenájom asi 15 metrov štvorcových pod súsošie, sa stal výrok poslanca Osuského: „Keď sa pozrieme na to miesto umiestnenia sochy na križovatke električkových tratí, napadá ma v Bratislave už len jedno podobné, a to na konci druhého perónu hlavnej stanice.“

Nuž ide o priestor v strede Bratislavy na výraznom, neprehliadnuteľnom mieste. Osuského NIE, teda NIE inak aj človeka so skúsenosťou viceprimátora Starého mesta, viedlo poslanca národného parlamentu Jarjabka k sarkastickému komentáru – nuž neviem, či je pán Osuský konzervatívny liberál alebo liberálny konzervatívec, to zrejme vie najlepšie iba on sám, ale pozoruhodné je, že práve človek, ktorý sa takto vyslovil, vzápätí oznamuje svoju kandidatúru na úrad prezidenta Slovenskej republiky!

„Sme si istí, že nesklame,“ vyhlásil o tomto kandidátovi predseda strany SAS Richard Sulík.

To je ono! Lebo teraz je zrejmé, koho nesklame! Na zasadnutí Mestského zastupiteľstva hlavného mesta Slovenska sa rokovalo aj o „návrhu na prenájom pozemku, zopár metrov štvorcových, na umiestnenie sochy Cyrila, Metoda a Gorazda. Poslanci mesta návrh zmietli zo stola. Zhodili ho v čase, keď všetci, ktorým je to blízke, s úctou a pokorou prijímajú posolstvo vierozvestcov a pripomínajú si okrúhle výročie“,  uvádza menovite odmietavé NIE poslanca Osuského v svojom blogu v Pravde Pavol Kaplan.

V takejto situácii najvýznamnejším podujatím v Bratislave bola vlastne medzinárodná vedecká konferencia Pápežského výboru pre historické vedy v spolupráci s Moskovským patriarchátom, s Ruskou akadémiou vied a Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou UK. Bola na tému Svätí Cyril a Metod a ich náboženské a kultúrne dedičstvo – most medzi Východom a Západom. Mons. František Rábek tam o. i. povedal: „Je pre nás radosťou, že môžeme mať posolstvo o Cyrilovi a Metodovi z moskovského patriarchátu, nedávno kardinál Tomko nám povedal, aké úctyhodné súsošie plné nápisov v cyrilike nielen v strede Moskvy stojí, ale, že tam horí večný oheň.“

Možno ruská Moskva je niekomu priveľmi na východ – tak nech sa ide pozrieť do Brna, moravskej metropoly. Na súsošie C+M starostlivo vyberali miesto – obe postavy stoja pri sebe tak, že medzeru medzi nimi tvorí dvojramenný kríž . Takto prenikajú vo dne lúče slnka a v noci svetlo reflektora a z postáv vyžarujúci dvojramenný kríž žiari do okolia posolstvo samozrejme nielen náboženské, ale aj kultúrne. Súsošie vzniklo k tohtoročnému výročiu – asi na Morave v Brne majú osvietenejších mestských radných. Asi takých, ktorým svetlo dvojramenného kríža neprekáža, nie je proti srsti, nebúri im krv a žlč. Sto kilometrov na západ od Bratislavy – a hľa, aký rozdiel!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.