Spúšťa sa parlamentná opona


BROŽÍK webPOZNÁMKA

Spúšťa sa parlamentná opona

Ivan BROŽÍK

A diváci odchádzajú z predstavenia viac ako znechutení. V minulom čísle našich novín sme vopred opísali scenár, aký sa asi odohrá v súvislosti s pozíciou neobsadeného kresla generálneho prokurátora. Akurát bodku – vymenovanie toho novozvoleného prezidentom – nemôžeme dať ani teraz. Ani prezidentský palác ešte netuší, kedy sa odohrá táto ceremónia. Môžeme však opísať krásnu siestu v skorom stredajšom popoludní, deň po tajnej voľbe v reštaurácii Parlamentka. Je na skok od Národnej rady SR, je častým miestom „práce“ nami zvolených poslancov. Asi štrnásť hodín.

Jeden čelný predstaviteľ opozície, spokojne sa usmievajúci, „siestoval“ ako vo Francúzsku, hoci už hodinu bežalo rokovanie pléna. Druhá čelná predstaviteľka opozície sa takmer slnila a ani po dvoch hodinách nejavila náznaky zámeru, žeby sa pobrala do „práce“, za ktorú si ju platíme my všetci. Potom prišiel ďalší „líder“, mladší ročník, za kávičkou a fešnou spoločníčkou. Tiež príjemné faunovo odpoludnie. Počas dvoch hodín som zaznamenal príchody takmer všetkých tých, ktorí sa týždne, mesiace, roky predvádzali na tlačovkách so zdvihnutým prstom nad ohrozenou demokraciou. Teda nad nevymenovaným pánom ich prokurátorom. Počas tých rokov sa síce niekoľkokrát rozpadli, strany a straničky sa delili výhonkami a pučaním ako nezmary, padla vláda... Veď to nič, to je ich práca, nie? Za ktorú si ich platíme. Hneď dvakrát. V podobe ich parlamentných nadpôžitkov, ako aj v podobe financovania ich strán, straničiek a iných rodinných firmičiek nazvaných politická strana, hnutie – vyberte si.

Idú prázdniny, tie parlamentné budú dlhšie ako učiteľské (tým nezávidím, tým to želám, zaslúžia si) či žiacke. Prichádza čas krásnych dovoleniek, nových obchodov, nových plánov so zárobkami od štátu, teda od nás, po ďalšej sezóne. Ani tlačovky nebudú, iba ak kandidáti na županov sa nám budú pretŕčať v štýle akčných moderátorov, vždy po pás ponorení do nejakého problému, ktorí oni ako jediní vedia vyriešiť. Lebo – zobudili sa, za dverami sú voľby. Kedy a kde ste ich videli vlani, predvlani, kedy vám odpovedali na mail, žiadosť, prosbu o pomoc? Na toto všetko pamätajte, keď od vás budú drankať práve váš voličský hlas. Končí sa divadelná sezóna na politickej scéne. Plná nechutných frašiek, prázdnych slov v silných vyhláseniach. Plná napľutí si do tváre medzi mnohými politikmi, ale aj mnohým voličom práve zo strany nimi volených. A kým si budú títo nadľudia spokojne oddychovať po mizerných hereckých výkonoch na scéne, diváci v hľadisku budú bojovať s následkami povodní, s komármi, s účtami na jednej strane a dávkami na druhej, s exekútormi. No, skvelé prázdniny tam, v hľadisku!Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.