Prečo treba ísť onedlho eurovoliť


SPOZA OPONY

Prečo treba ísť onedlho eurovoliť

Dušan D. KERNÝ

Európa geografická a Európa kultúrna sa presne neprekrývajú. Objav je to, že geografická Európa sa nemusí zhodovať s kultúrnou práve v Bruseli. Tam podpísali dohodu s dočasnou ukrajinskou vládou a europrezident van Rompuy povedal, že týmto pristupuje dočasná ukrajinská vláda k európskym hodnotám.  

Potešilo ma to. Jedným  zo silných mužov vlády je muž známy tým, ako si od neho nechala eurokomisárka Ashtonová bozkávať ruku. Šéfuje strane Svoboda. Táto strana nominovala do dočasnej ukrajinskej vlády šesť kľúčových ministrov, vrátane ministra obrany a bezpečnosti štátu a generálneho prokurátora a podpredsedu vlády.  Nie je to teda malá strana. V posledných parlamentných voľbách získala síce „len“ 10,5 percenta hlasov, „iba“ dva milióny voličov a tridsaťsedem poslancov,  ale z tých voličov, pravdupovediac,  je iba jeden milión radikálne naladených. Časť z nich na Majdane bojovala za „hodnoty bielej a kresťanskej Európy, samotná Svoboda je iba „ proti kriminálnym aktivitám ukrajinského židovstva“ a za  odstránenie „židovsko-moskovskej  mafie“. Samotný pán predseda o. i. vyhlásil: „Chopte sa zbrane, vyžeňte tú ruskú svoloč, Nemcov a židovskú luzu a inú chamraď.“ Neviem teda, či Svoboda robí všetko preto, aby sa podieľala na európskych hodnotách. A či kvôli tomu urobila viac ako kedykoľvek  ktorákoľvek napríklad slovenská politická strana súčasnosti.  Svoboda neváhala a pozvala si na svoj zjazd v roku 2012 priamo hosťa z Francúzska, priamo Le Pena. A nielen to, obohatila podľa Le Pena program nielen o národné veci, ale aj o sociálne, medzi čo patrí najnovšie aj ľútosť za tým, že Ukrajina nevlastní jadrové zbrane. Preto je teraz rozhodne nielen za vstup do NATO, ale aj za atómové vyzbrojenie Ukrajiny.

Tak sa rozšíril pôvodný program zameraný na posilňovanie ukrajinskej národnej identity a jazyka a desovietizáciu Ukrajiny, odstránenie všetkých sovietskych pamätníkov  a postavenie pamätníkov otcovi vlasti Stepanovi Banderovi. Paradoxne pritom najviac sa o územné rozšírenie územia Ukrajinského štátu zaslúžil Lenin a potom Stalin – po nich zdedila Ukrajina nielen terajšie územie, ale aj formu ukrajinskej republiky. K ukrajinskej republike, ktorú vytvorili práve za Lenina a za Stalina, pripojili sovieti všetky terajšie územia Ukrajiny, ktoré boli predtým integrálnou súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie a pred druhou svetovou vojnou Poľska či Československa. Svoboda chcela  aj  rázne zrušenie autonómie Krymu, to však  akosi nestihla, krymskí voliči ju nejako predbehli... Pristúpenie k európskym hodnotám bolo možno vidieť aj na dynamickosti poslancov za stranu Svoboda – predseda mediálneho výboru ukrajinského parlamentu prišiel do televízie, aby vlastnoručne prefackal  jej riaditeľa. Popri fackách mu dal podpísať dobrovoľnú výpoveď, lebo nebol spokojný so spravodajstvom. To sú európske hodnoty, ku ktorým sme my, isteže možno na ľútosť mnohých divákov, ešte nepristúpili. Aspoň nie je známe, že by sa u nás predseda mediálneho výboru parlamentu nechal filmovať pri tom, ako  poriadne sprava i zľava facká riaditeľa televízie, pretože nie je spokojný s televíznym spravodajstvom. Náš pán európsky prezident van Rompuy iste vie o európskych hodnotách na Ukrajine oveľa viac, veď inak by s jej dočasnou vládou nepodpisoval dohodu o pristúpení.  Nám  však treba  ísť v čo najväčšom počte na voľby do európskeho parlamentu v nádeji, že budeme môcť aspoň vykričať svoju nevôľu... Isteže, sme za Ukrajinu, ale prečo to musí byť proti Rusku, s vylúčením Ruska z Európy a vylučovaním Ruska z projektov európskej bezpečnosti?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.