Prvá cesta bude smerovať na Slovensko


zeman štvorecIvan BROŽÍK - Foto: internet

Novozvolený český prezident Miloš Zeman sa cíti byť prezidentom „dolných desať miliónov“. Už v prvých slovách po zverejnení výsledkov sčítania volieb naznačil, že do čela Českého štátu sa vracia človek, ktorý má pocitovo i politicky bližšie k ľavicovému sociálnemu prostrediu ako jeho dosluhujúci predchodca Václav Klaus. Európa získala na Pražskom hrade silného spojenca. Doteraz ho obýval skôr jej odporca a negátor viacerých spoločných európskych výziev.

Bratislava získala na Hradčanoch partnera, ktorý môže iba zlepšiť aj tak doteraz celkom uspokojivé vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou. Miloš Zeman už na svojej prvej improvizovanej tlačovej konferencii opísal kontúry sociálne spravodlivého štátu, v ktorom by malo právo a morálka víťaziť nad pokrytectvom či už zo strany politikov alebo médií. zeman hnonline.skNa otázku redaktorky Mladej fronty Dnes (majiteľa slovenského denníka SME, ktorý kandidáta Miloša Zemana bez problémov v titulkoch svojich novín označil viacnásobne za hulváta), pýtajúcej sa na to, aké by mali byť médiá podľa predstáv Miloša Zemana, víťaz prezidentských volieb povedal: „Pravdivé, nemali by robiť politiku, ale hľadať pravdu. Ale nielen takú pravdu, akú im nadiktujú ich šéfredaktori, ktorí sú platenými politickými či spolitizovanými majiteľmi.“ Česká republika zvolila svojho prezidenta v historicky prvej priamej voľbe. V prípade Miloša Zemana išlo o občianskeho kandidáta, nenavrhovala ho žiadna politická strana, dokonca ani jeho bývalá Sociálna demokracia priamo neodkázala voličom, aby ho volili. To by mohol byť krásny príklad pre Slovensko, ktoré by sa malo raz navždy vyvarovať tých kandidátov, ktorých na straníckych grémiách vyberajú a voličom ponúkajú politici so svojimi takými či onakými zámermi a záujmami.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.