Prvé kolo volieb odhalilo nahých kráľov


fico robertSlovenskí občania opäť stoja pred dilemou koho nevoliť za prezidenta

Prvé kolo volieb odhalilo nahých kráľov

Ivan BROŽÍK – Karikatúry: Ľubomír KOTRHA

Ľudová platforma nedostala ani len toľko dôvery, koľko potrebuje od voličov na postup do parlamentných lavíc. Naopak, kandidát Strany maďarskej komunity po nedávnom úspechu v župných voľbách potvrdil známu múdrosť: Tam, kde sa všetci bijú, my vyhrávame.V prvom kole volieb hlavy štátu nešlo ani tak o prezidentský úrad. Išlo o referendum o stave slovenskej vnútropolitickej scény.

Duel Kiska – Fico sa očakával už dlhé týždne. Vedci, lekári, politicky nezaradení, ale nadštandardne vzdelaní kandidáti u nás ešte dlhé roky nebudú mať ani len najmenšiu šancu. Spoločnosť odmietla múdrych a renomovaných občianskych kandidátov.

  • JASNÝ VÝSLEDOK

Tak isto odmietla aj – pri všficoetkej úcte – recyklovaných politikov, ktorí dostávajú politické ambície vždy po dlhšom čase strávenom na golfových trávnikoch alebo na málokomu čo hovoriacich medzinárodných kolokviách a sympóziách. Spoločnosť dala významný signál, že si želá zmenu, a vyjadrila to posolstvom o treťom, ale už nepostupovom mieste pre kandidáta Procházku. To, čo nám zostáva na pravej strane od politického stredu a spontánne sa nazýva Ľudová platforma, si vypočulo veľmi dôrazné voličské – „takto ďalej už ani krok“.

  • FICO ČI KISKA

Dilema. Nevoliť toho, alebo nevoliť onoho? Až päťdesiatdva percent voličov, ktorí sa zúčastnili na prvom kole volieb, nemá inú možnosť. Ale nemá ju ani ďalších štyridsaťosem percent občanov, ktorých kandidát neprešiel. V druhom kole 29. marca 2014 rozhodnú tí, ktorí neprišli k urnám v prvom kole, a tí, ktorí vedia, koho rozhodne nevoliť. Referendum o SMER-e a jeho dominantnej voličskej základni totiž dopadlo s rozpačitým výsledkom. A referendum o slovenskej pravici dopadlo priam katastrofálne. Za zamyslenie však stojí aj referendum o tom, aké hodnoty si my občania v politike vlastne želáme. Máme ešte šancu – v prvom kole volila iba necelá polovica z nás.

  • IBA ŠTATISTIKA

kiskaVíťazom sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého volilo 28 percent ľudí. Andrej Kiska získal 24 percent hlasov. Volebná účasť bola 43,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb Ústrednej volebnej komisie.

Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa oficiálnych výsledkov Radoslav Procházka (21,24 percenta). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta), Gyula Bárdos (5,1 percenta), Pavol Hrušovský (3,33 percenta), Helena Mezenská (2,37 percenta), Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.