Realita a volebné lákadlá

Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

O výsledkoch predčasných parlamentných volieb sa už rozhodlo. Otázkou zostáva, ktorej parlamentnej strane sa podarí zostaviť novú vládu. Či jej súčasťou bude aj niektorá zo strán bývalej pravicovej koalície nevedno, v každom prípade je však z pohľadu voliča na mieste rekapitulácia, ako niekdajšie vládne strany naložili s dôverou, ktorú dostali od voličov.

Predvolebné sľuby o nových pracovných miestach, zdravšom podnikateľskom prostredí, zjednodušení systému odvodov a daní, nezvyšovaní daní, zlepšení stavu zdravotníctva či sprehľadnení financovania politických strán vydržali približne rovnako dlho ako súdržnosť pravicovej koalície.

     Pokrivkávanie ich súdržnosti sa začalo hneď pri výbere generálneho prokurátora. Premiérka pred prvou voľbou vyhlásila, že ,,tajná voľba by mala byť seriózna, dôstojná a hlavne nespochybniteľná“. Neskôr vláda prijala zákon o zmene voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú a nechala si ho odobriť parlamentom. Vzápätí po voľbách padol aj mýtus o konci politických nominácií v štátnej správe. Hoci premiérka tvrdila, že ,,žiadne politické nominácie sa na úrade vlády nedejú ani nediali“, ukázalo sa, že riadiace posty na Úrade vlády SR kompletne obsadilo vedenie mládežníckej organizácie SDKÚ-DS. Praskla aj bublina o potieraní korupcie a klientelizmu, keď sa prevalili kauzy ako „hayekovci“, rozdávanie bytov v bratislavskom Starom meste, pochybné verejné súťaže v Správe štátnych hmotných rezerv (kauzy platina či predaj vykurovacích olejov), škandál s prenájmom budovy pre Daňové riaditeľstvo v Košiciach od firmy okresného predsedu SDKÚ a naposledy kolaps Finančnej správy. Úplne zabudnuté zostalo voličské „zaklínadlo“ o podpore strednej triedy a nezvyšovaní daní a odvodov.

„My nepôjdeme cestou zvyšovania daní,“ sľubovala Radičová pred voľbami. V septembri 2010 pravica schválila zvýšenie DPH z 19 na 20 percent s platnosťou od 1. 1. 2011 ako dočasné opatrenie, kým sa schodok verejnej správy dostane pod 3 percentá HDP. Rozhodla o zvýšení daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov a ľudí pracujúcich na dohodu, o zvýšení daní z nehnuteľností, znížila paušálne náklady živnostníkov a zaviedla odvod z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. Aj ubezpečovanie premiérky, „že zvýšenie DPH, sa nepremietne do cien v obchodoch“, bolo len zbožným želaním. Rovnaký bol prísľub: ,,Uťahovať opasky sa s istotou už nebudú!“ Ten dala premiérka pri príležitosti ročného hodnotenia činnosti pravicového kabinetu. V skutočnosti zdraželi energie pre domácnosti (plyn, vodné a stočné, elektrina) i pre podnikateľov, zdraželo cestovné v železničnej a autobusovej doprave, vyššia je spotrebná daň na cigarety a alkohol, cena diaľničných nálepiek i daň z nehnuteľností. Napriek zdôrazňovaniu potreby šetriť, koncom uplynulého a začiatkom tohto roka ministerstvá rozdali státisíce eur na odmenách.

Nevedno, koľko ľudí uverilo sľubu I. Radičovej: „My nemáme v pláne privatizovať. Toto chcem prehlásiť a vyhlásiť,“ ktorý zaznel v júni 2010. Tí, čo neverili, urobili dobre, lebo vláda rozhodla o privatizácii železničného Carga či šiestich teplární. Neslávne dopadol aj sľub prepusteným zamestnancom v železničných spoločnostiach o plynulom prechode do nových zamestnaní. ,,Všetky sľuby, ktoré sme počuli od pani premiérky či ministrov práce a dopravy, boli len prázdne slová,“ skonštatoval predák OZ železničiarov. Vláda porušila aj dohody s odborármi a zaviedla jednotnú minimálnu mzdu a rozhodla aj o zrušení garancií pre občanov sporiacich v II. pilieri dôchodkového sporenia v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

   ,,Marketing je pekná vec, ale keď je produkt nanič, tak skôr či neskôr praskne,“ napísal v jednom zo svojich blogov exminister Mikloš. Výstižnejšie hodnotenie vlády, ktorej bol členom, by sme hľadali márne.

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.