Výročie, ktoré ostro rozdeľuje ľudí a štáty
Dušan D. KERNÝ – Foto: Internet
Spojenci 8. mája 1945 zavŕšili porážkou fašizmu druhú svetovú vojnu. A Slovensko sa vďaka SNP postavilo na stranu víťazov. Ale aj tak sa minulosť tejto zničujúcej vojny vracia. Pôsobí na súčasnosť, vytvára ju, formuje. Pri osemdesiatom výročí neuveriteľnou silou vtrhla aj brutálnym jazykom do spoločenského a politického života a rozčesla ho. Dnes je zrejmé, že okolnosti tohto výročia budú dlhodobo pôsobiť na verejnú mienku s cieľom postaviť každého pred jasnú voľbu áno alebo nie.
V akej situácii výročie 8. mája 1945 zastihlo Slovensko? Podľa prezidenta Petra Pellegriniho teraz znova ožíva právo silnejšieho a medzinárodné právo ide do úzadia. Malé ekonomicky a bezpečnostne zraniteľné štáty, ako je Slovensko, sa v týchto ťažkých časoch musia opierať o svojich partnerov a spojencov. Bez z nich by sme sa vydali napospas tým, ktorí žiadne pravidlá neuznávajú. A o to, kto to je, sa vedie od vlaňajšej jesene prudký spor, ktorý práve vrcholí. Začalo sa to vlani v novembri zdôvodnením, prečo Robert Fico prijal pozvanie Vladimíra Putina do Moskvy. Podujatie vo Volgograde, historickom Stalingrade, oslávil v ruštine podpredseda NR SR T. Gašpar.
Podľa slovenského predsedu vlády Červená armáda a národy bývalého Sovietskeho zväzu zohrali rozhodujúcu úlohu pri porážke fašizmu a víťazstve v druhej svetovej vojne. Občania Slovenskej republiky si s úctou a rešpektom pripomínajú všetky výročia a udalosti spojené s oslobodením nášho územia Červenou armádou v rokoch 1944 ‒ 1945 a tiež pomoc, ktorú bývalý Sovietsky zväz poskytol SNP.
■ ODKAZ BOJA S FAŠIZMOM
„Vláda SR sa hodnotovo hlási k odkazu boja proti fašizmu, k historickej pravde o druhej svetovej vojne a úlohe, ktorú v nej zohrala Červená armáda. Aj preto v roku 2025 vláda SR prevezme záštitu nad organizovaním viacerých podujatí, ktoré vyvrcholia májovými oslavami víťazstva nad fašizmom. V duchu uvedeného je prirodzené, že ako predseda vlády SR mám eminentný záujem zúčastniť sa na oficiálnych oslavách víťazstva nad fašizmom, ktoré sa budú konať 9. mája 2025 v Moskve.
S potešením som preto prijal oficiálne pozvanie prezidenta Ruskej federácie V. Putina zúčastniť sa na týchto významných oslavách, čo aj učiním.“ Fakt, že Robert Fico tak robí ako jediný vrcholný predstaviteľ štátov EÚ, opozícia odsúdila ako poklonu diktátorovi a vojnovému zločincovi a o zahrávanie sa s osudom Slovenska.
■ NEMOŽNO BYŤ NEUTRÁLNY
Pri pietnom akte v Michalovciach na začiatku mája Robert Fico argumentoval, že pri spomienkach na druhú svetovú vojnu nie je možné byť neutrálny. Buď sa postavíme na stranu víťazov druhej svetovej vojny a vieme, kto tým víťazom bol na území Slovenska a Československa, alebo sa postavíme na stranu fašistov ‒ iná alternatíva nie je, neexistuje, lebo vieme, kde je historická pravda. Kto zabúda na históriu alebo ju nechce poznať, je odsúdený na to, aby sa zopakovala.
V Michalovciach je na obrovskom cintoríne pochovaných vyše sedemnásťtisíc vojakov Červenej armády z rôznych národov, ktoré tvorili bývalý Sovietsky zväz a padli tu na konci roka 1944. Je to časť obrovských strát – prechod frontu na území Slovenska trval dlhých 226 dní – od septembra 1944 až do mája 1945. Počas nich padlo šesťdesiattisíc červenoarmejcov, vyše desaťtisíc rumunských vojakov a takmer dve tisícky českých a slovenských vojakov.
Moskva si pripomínala osemdesiate výročie konca druhej svetovej vojny 9. mája za účasti vrcholných predstaviteľov dvadsiatich deviatich štátov ‒ najvýznamnejším, ba hlavným hosťom bol čínsky prezident. Napokon čínska vojenská jednotka bola jednou z trinástich, ktoré sa zúčastnili na Červenom námestí slávnostného defilé. Okrem toho pozvanie dostali i vojenskí predstavitelia tridsiatich štyroch štátov. Prítomní boli aj veteráni, medzi nimi tiež z USA a Izraela.
Vzhľadom na pätnásť dvojstranných rokovaní, okrem iného s brazílskym prezidentom, oslavy naplánovali na štyri dni. Plánuje sa aj spoločná rusko-čínska oslava konca druhej svetovej vojny v Ázii na jeseň v Číne. Otvorená je tak otázka nielen ruskej, ale i americkej účasti, tá bola pri porážke Japonska kľúčová.
■ DVA POHĽADY
Oslavy osemdesiateho výročia Veľkej vlasteneckej vojny sa podľa poradcu prezidenta Putina Ušakova stali veľkou medzinárodnou udalosťou a dôkazom rastúcej autority Ruskej federácie vo svete. Bez ohľadu na nepriateľské postoje mnohých západných štátov Rusku sa darí úspešne uskutočňovať veľké medzinárodné podujatia. Pre európskych politikov je návšteva Moskvy aj výrazom nesúhlasu s politikou Európskej únie voči Rusku a rusko-ukrajinskému konfliktu a je to demonštrácia nezávislosti. Pre iné štáty to bola možnosť posúdiť s inými ako so západnými štátmi otázky reformovania svetového usporiadania a pokračovať v dialógu v medzinárodných otázkach.