Podnetná prednáška muzikológa M. Demka
Text a foto: Božena JÁNOŠÍKOVÁ, MO MS v Bottove
Na počesť tohto svetoznámeho hudobníka Franza Liszta sa 26. apríla 2025 v priestoroch kultúrneho domu v Bottove konala podnetná beseda, ktorú zorganizoval miestny odbor Matice slovenskej. Prednášku viedol renomovaný historik a muzikológ Miroslav Demko, ktorý priblížil nielen Lisztove slovenské korene, ale aj jeho najvýznamnejšie diela, životné etapy a menej známe zaujímavosti z jeho pôsobenia.
Zvlášť sa venoval obdobiam, ktoré Liszt prežil v blízkosti území s početným slovenským obyvateľstvom, a poukázal na viaceré kultúrne kontakty a vplyvy, ktoré zohrali dôležitú úlohu v jeho umeleckom formovaní. Súčasťou besedy bolo aj prehrávanie viacerých Lisztových skladieb, čo vytvorilo výnimočne sugestívnu atmosféru a umožnilo účastníkom naplno precítiť čaro romantizmu. Hudba zaznela nielen ako kulisa, ale aj ako živý dôkaz Lisztovej geniality – jej dramatickosť, lyrika i technická náročnosť zanechali silný dojem a podčiarkli hodnotu tohto umeleckého dedičstva. Jedným z menej známych, no mimoriadne cenných aspektov Lisztovho života je jeho prepojenie so slovenskou kultúrou.
Medzi najvýznamnejšie momenty patrí jeho účasť a podpora Cyrilo-metodských osláv v Ríme v roku 1863, ktoré predstavovali historický medzník pre slovenské národné povedomie. Rovnako silným prejavom jeho humanizmu bola pomoc obetiam veľkej povodne v Pešti v roku 1838, kde boli medzi najviac postihnutými práve slovenské komunity. Zaujímavým detailom, ktorý na besede zaznel, bolo aj upozornenie na Lisztovu schopnosť čerpať inšpiráciu z ľudového folklóru. Konkrétnym príkladom je pasáž Alla Turca z Uhorskej rapsódie číslo 13, v ktorej znie melódia pripomínajúca známu slovenskú detskú riekanku Pec nám spadla. Tento detail krásne ilustruje Lisztovu otvorenosť voči rôznorodým kultúrnym vplyvom a jeho schopnosť zakomponovať ich do diela svetového formátu.