Hľadáme spôsoby, ako neupadnúť do recesie
Ivan BROŽÍK ‒ Karikatúra: Ľubomír KOTRHA
Slovenská vláda hľadá riešenia pre automobilky, zasiahnuté vysokými cenami energií a americkými clami. Premiér naznačil možnosť zavedenia kurzarbeitu, aby sa predišlo prepúšťaniu zamestnancov. A ďalej – k návrhu Európskej komisie ukončiť dovoz plynu, ropy a jadrového paliva z Ruskej federácie Robert Fico odkazuje komisii: „Desaťkrát merajte a raz strihajte.“
Slovensko ako svetový líder v produkcii áut na jedného obyvateľa je mimoriadne citlivé na akékoľvek prekážky v obchode. „Americké clá výrazne ohrozujú zamestnanosť na Slovensku,“ upozornil Robert Fico. Na program týchto dní sa vrátilo zavedenie tzv. kurzarbeitu ‒ systému, pri ktorom by štát čiastočne platil zamestnancov, ktorí pre nedostatok objednávok nemôžu pracovať na plný úväzok. „V danej situácii je vhodnejšie pristúpiť k čiastočnému plateniu zamestnancov, ako dovoliť ich prepustenie s vážnymi sociálnymi následkami,“ vysvetlil premiér.
■ PROTIEURÓPSKA ÚNIA
Nielen predstaviteľov automobilového priemyslu a vládu podľa premiéra trápia vysoké ceny energií. Robert Fico v tejto súvislosti kritizoval Európsku úniu, ktorá podľa neho „neponúka žiadne praktické riešenia, ale práve naopak, tlakom na zastavenie dodávok energií z Východu z čisto politických dôvodov vytvára podmienky na ďalšie zvyšovanie cien plynu“.
Vláda podľa svojho predsedu intenzívne skúma legislatívne a finančné možnosti zavedenia kurzarbeitu. „Takéto zmeny, ak nám to dovolí prebiehajúca konsolidácia verejných financií, by mohli byť schválené v skrátenom legislatívnom konaní na májovej schôdzi parlamentu,“ uviedol, ale zároveň zdôraznil potrebu dôslednej diskusie na úrovni vlády.
■ BRUSELSKÉ HARAKIRI
Oprávnený rozruch vyvolal návrh Európskej komisie ukončiť dovoz plynu, ropy a jadrového paliva z Ruskej federácie. A to od roka 2027 najneskôr. Robert Fico preto odkázal Európskej komisii: „Desaťkrát merajte a raz strihajte.“ „Na konci dňa si môžeme spôsobiť viac škôd a Európska únia môže byť viac poškodená ako Rusko,“ varoval Robert Fico. Žiada, aby sa brali do úvahy špecifická členských štátov Slovenska, Maďarska, Česka, ale nielen tých.
Podobne hodnotí situáciu komentátor denníka Körkép Lóránt Komjáthy: „EÚ si strelila do vlastnej nohy: Čaká nás zákaz ruského plynu, ropy a jadrového paliva, prinášame v plnom znení.“ Komentátor pripomína, že „EÚ chce tento cieľ dosiahnuť prostredníctvom právneho predpisu, ktorý bude možné schváliť kvalifikovanou väčšinou – teda Brusel a západoeurópska globalistická elita by donútili krajiny závislé od ruského plynu (napríklad Slovensko a Maďarsko), aby plán prijali… Podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa ide o pokus donútiť pokľaknúť krajiny, ktoré odmietajú podporovať Ukrajinu a vojnu“.
■ TLAK NA NEPOSLUŠNÝCH
Zatiaľ čo sankcie musia členské štáty schváliť jednomyseľne, na prijatie rozhodnutí o obchodných zákazoch postačuje kvalifikovaná väčšina. Keďže západoeurópske krajiny doteraz sankcie aj tak obchádzali (napr. Belgicko, Španielsko a Holandsko sú medzi najväčšími odberateľmi ruského LNG), rozhodnutie jasne mieri na oslabenie stredoeurópskych ekonomík – a vystavenie tlaku tamojších mierových vlád.
Plán Európskej komisie stavia krajiny ako Maďarsko a Slovensko priamo do hľadáčika EÚ. „Obe krajiny počas celej vojny bezostyšne (nehanebne) pokračovali v dodávkach ruského paliva, pomáhali blokovať ďalšie energetické sankcie v Bruseli a bránili sa podpore Ukrajiny,“ píše doslova pre Politico eurokomisár pre energetiku Dán Jørgensen. (https://www.politico.eu/article/eu-russian-energy-holdouts-ukraine-war/). Jørgensen šermuje domnienkou, že „na rozdiel od sankcií si pripravované návrhy nebudú vyžadovať jednomyseľnú podporu – čo znamená, že krajiny EÚ by mohli prehlasovať maďarské a slovenské námietky“. Podľa neho: „Aj to je súčasť EÚ, že niekedy väčšina robí rozhodnutia, keď je to potrebné.“ A pripojil klasickú vydieračku: „Ak sa zdráhajúce krajiny stále nebudú riadiť pokynmi, samozrejme, máme bežné postupy, ako sa s tým vyrovnať.“
■ PROLEYENOVSKÁ TRÚBA
V duchu brežnevovskej propagandy bruselský proleyenovský plátok píše, že „maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský líder Robert Fico využívajú tieto medzery v zákone na udržanie dodávok ruského plynu a ropy, pričom využívajú to, čo malo byť dočasnými výnimkami na to, aby zarobili na obchode s energiou z vojnových čias prostredníctvom tranzitných poplatkov a predaja paliva na voľnom trhu“.
V Bruseli sa našiel aj hlas rozumu, ale tam ho nikto nepočúva: „Maďarsko a Slovensko sú vnútrozemské krajiny, takže by pre ne mohlo byť finančne neúnosné využívať námorné dodávky skvapalneného zemného plynu,“ povedala Laura Pageová, hlavná analytička plynu v spravodajskej firme Kpler. „Vieme, že oblasť strednej a východnej Európy má veľa úzkych miest v plynovodoch, takže majú problémy s hľadaním finančne prijateľných dovozových alternatív.“
Podľa nášho premiéra „Brusel z čisto politických dôvodov vytvára podmienky na ďalšie zvyšovanie cien plynu“. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa tiež vyjadril a plán Bruselu označil za „vážnu chybu“, ktorá „ohrozuje energetickú bezpečnosť, zvyšuje ceny a porušuje suverenitu“.
Aj energetické spoločnosti budú musieť dodržiavať nové pravidlá, ak budú prijaté. Hovorca francúzskej firmy Total Energies, ktorá naznačila, že by sa po skončení vojny na Ukrajine mohla vrátiť k obchodovaniu s Ruskom, oznámila, že sa nebude vyjadrovať k „politickej fikcii“. Firma trvala na tom, že si splní svoju „povinnosť prispieť k bezpečnosti dodávok plynu do Európy… na základe dlhodobých zmlúv, ktoré musí dodržiavať, pokiaľ európske vlády neuvalia sankcie na ruský plyn.
Čo ak krajina vyhlási, že nemôže presadzovať toto stupídne nariadenie Bruselu z dôvodov národnej bezpečnosti? Návrh komisie je skutočne riskantný pre bezpečnosť štátnych dodávok a plán teda bude možné v zmysle Lisabonskej zmluvy ignorovať.