Utužili vzťahy medzi krajanmi a Slovenskom
Na Mohyle Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom sa v nedeľu 4. mája tohto roku stretli slovanisti a Slováci žijúci v zahraničí. Daniel Rinčo, predseda Fanklubu Belasých ŠK Slovan Bratislava, privítal prítomných, vyjadril želanie, aby sa účasť slovanistov na Bradle stala pravidelná.
Autor viacerých kníh o futbalovom Slovane historik Tomáš Černák sa zhromaždeným prihovoril a vyslovil výstižný príležitostný bonmot: „Všetci sme spolu Slovan a všetci sme spolu slovenský národ.“ Uviedol tiež prepojenie medzi Slovanom Bratislava a M. R. Štefánikom, vyzdvihol ich význam pre Slovensko a slovenské dejiny. Predseda Rady Slovákov žijúcich v zahraničí Michal Spevák povedal, že Slovensko a Slovákov v zahraničí spája generál Štefánik, a pripomenul, že jeho vlastný brat Igor Branislav Štefánik pôsobil vo Vojvodine a je pochovaný na cintoríne v Novom Sade.
Slovákov doma aj na Dolnej zemi spája ŠK Slovan aj preto, lebo v ňom hrával Ján Podhradský, najskôr reprezentant Juhoslávie a neskôr Slovenska. V minulosti na Tehelnom poli v slovanistickom béčku trénoval a hrával aj samotný Michal Spevák, vtedy študent Filozofickej fakulty UK. V súčasnosti kolektív autorov pripravuje monografiu o histórii Slovenského športového klubu FK Mladosť v Petrovci.
Pietne spomienkové podujatie na Štefánikovej mohyle v Brezovej pod Bradlom spojilo Slovákov zo zahraničia a fanúšikov aj priaznivcov najúspešnejšieho slovenského futbalového klubu. Áno, všetci sme Slovan, všetci sme Slováci. Spolu sme silnejší a jedine spoločnými silami dosiahneme úspech na medzinárodnej úrovni. A ako spieva rocková skupina Max zo Selenče: „Generál Štefánik sladko spí za národ slovenský…“
Krásne podujatie, na ktorom nechýbala Matica slovenská. Zastupoval ju predseda Rady Slovákov žijúcich v zahraničí, zahraničný Slovák, predstaviteľ slovenskej society v Srbsku Michal Spevák, ktorý v mladosti hral futbal v belasých slovanistických farbách. Vďaka všetkým organizátorom za príťažlivé podujatie, podporu športu, celého slovenského národa u nás na Slovensku, ako aj v zahraničí.
Viliam KOMORA, Foto: autor