Literárna beseda v Pivnici
Text a foto: Katarína KOŇARIKOVÁ
Začiatok mája sa niesol v duchu tvorivosti, literatúry a posilňovania národnej identity Slovákov žijúcich za hranicami. Projekt Literárne besedy na Dolnej zemi, organizovaný Krajanským múzeom Matice slovenskej v spolupráci s Vydavateľstvom Matice slovenskej, tentoraz zavítal do jednej z najstarších slovenských dedín vo Vojvodine – Pivnice.
Pivnica, jedna z najstarších slovenských obcí vo Vojvodine, má hlboké historické korene, ktoré siahajú až do 17. storočia. V úradných záznamoch sa po prvýkrát spomína už v roku 1650 ako pustatina a majetok Jána Gombloto Zsolnaiho. Po oslobodení od tureckej nadvlády ju ako prví obývali Srbi, no pôvodná osada sa nachádzala približne štyri kilometre od dnešnej lokality. Pre časté epidémie museli obyvatelia miesto opustiť a založili novú Pivnicu tam, kde sa obec nachádza dodnes.
- V SRDCI BÁČKY
Zásadný obrat nastal 1. júla 1790, keď Slováci zo šiestich uhorských osád – troch zo Stolično-belehradskej stolice a troch z Vesprémskej stolice – získali povolenie prisťahovať sa do tejto oblasti. Na základe zmluvy s Uhorskou kráľovskou komorou im bola pridelená polovica zo sľúbených šesťdesiatich usadlostí s pôdou na obrábanie a s miestom na stavbu príbytkov. Prvých štyristo slovenských prisťahovalcov si okamžite po príchode vybudovalo modlitebnicu, školu a domy. Prvým učiteľom levitom bol Andrej Liptay, ktorý pôsobil aj ako duchovný.
Od svojho vzniku si Pivnica zachováva silnú národnú identitu, pestuje jazyk, tradície a školstvo v slovenskom duchu. Práve tu sa narodilo mnoho významných osobností dolnozemských Slovákov a aj dnes Pivnica zohráva kľúčovú úlohu pri zachovávaní slovenského dedičstva.
- KNIHA AKO MOST
Základná škola sa 15. októbra v deň konania matičného podujatia, podporeného zo zdrojov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, premenila na priestor plný farieb, príbehov a fantázie. Vzdelávací projekt Matice slovenskej si kladie za cieľ posilniť čitateľskú gramotnosť mladých krajanov, podporiť ich tvorivosť a zároveň prehĺbiť vzťah k slovenskému jazyku a kultúre.
Na prvom stupni školy deti pod vedením známeho ilustrátora Martina Kellenbergera vytvárali vlastné leporelá. Téma im bola blízka – zvieratká. Deti sa nielen zabávali, ale zároveň sa učili chápať proces vzniku knihy – od prvej myšlienky po jej finálnu podobu. O tom im pútavo porozprávali Ingrid Majeriková, riaditeľka Vydavateľstva Matice slovenskej, a Lukáš Havlík, tajomník Mladej Matice. Spoločne vytvorili model knihy o Slovensku – ako symbol spojenia s krajinou predkov a ako praktickú lekciu tvorivého procesu.
- CESTA DO INÝCH SVETOV
Na druhom stupni sa žiaci stretli so spisovateľom Jaroslavom Zemjarom, autorom knihy Iné svety. Jeho beseda otvorila dvere do sveta fantázie a ukázala deťom, že literatúra môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom, ktoré prebúdza predstavivosť a zároveň učí kritickému mysleniu.
Každý žiak si z podujatia odniesol knihu – nielen ako dar, ale ako symbol podpory čítania a osobnej tvorby. Projekt Literárne besedy na Dolnej zemi nie je len sériou stretnutí s autormi – je to misia. Jeho hlavným cieľom je podporovať slovenskú kultúrnu kontinuitu v zahraničí, nadväzovať kontakt s krajanmi a motivovať mladých ľudí k aktívnemu používaniu slovenčiny a zapojeniu sa do kultúrneho diania.