Rok po vyhorení hradu... a čo bude ďalej?


Krásna hôrka štvorecTisíce očí sa rozplakali, keď sa pred rokom Slovenskom nieslo: Horí Krásna Hôrka!

Rok po... a čo bude ďalej?

Ivan BROŽÍK - Foto: SNN

Sviečky a kahance v takmer všetkých oknách domov obyvateľov Krásnohorského Podhradia v uplynulých dňoch smutne, ale nástojčivo pripomínali smutné výročie – vypálenie hradu Krásna Hôrka. Nešlo o žiadnu spomienku na stredoveké turecké rabovačky. Hrad zachvátili ničivé plamene pred rokom.

Takmer likvidačný požiar majú na svedomí dvaja malí fajčiari, ktorí sa rozhodli zapáliť si v suchom poraste hradného kopca. Nuž – deti. Lenže vôbec sa to nemuselo stať, keby sa tieto deti namiesto fajčenia a inhalovania toluénu venovali napríklad školským úlohám – tak ako drvivá väčšina ich rovesníkov. Nič by sa nestalo, keby ich rodičia namiesto konzumácie alkoholu a plodenia ďalších „detí“ radšej dozerali na to, akým spôsobom trávia čas tí, za ktorých už majú zákonnú zodpovednosť. Celé to je totiž o asociálnej skupine obyvateľov, ktorí nemajú žiadne povinnosti, nemusia dodržiavať žiadne normy spolunažívania a nemajú za nič zodpovednosť, iba za prebratie sociálnych dávok, ktoré potvrdia napríklad krížikom. Hoci – paradoxne, vlastnia vodičský preukaz. To je však iná téma.

VINNÍKOV NAŠLI

Slzy v tomto príspevku sú namieste už druhý raz. Jediný, doteraz verejne pomenovaný a aspoň slovne odsúdený vinník kultúrnej aj civilizačnej tragédie bol známy už v prvých hodinách po požiari. „Mám na nich ťažké srdce, pretože nechceli na hradnom vrchu dovoliť výrub krovín a svojím odmietavým postojom zabránili vytvoreniu bezpečnostného pásma,“ povedal na adresu ochrancov prírody vtedajší minister kultúry Daniel Krajcer. Samozrejme, je ľahšie obviniť hoci nepriamo a vykonštruovane subjekt, ktorý pre spoločnosť a naše životné prostredie urobil nesmierne veľa, ako ukázať prstom na zákonných zástupcov detí a povedať jasne: Vážení, škodu nahradíte, lebo vy ste za ňu pred zákonom zodpovední! Vo volebnej kampani sa predsa také niečo nedá, nie?

ZAPLATÍME MY

Krásna hôrkaA tak škody uhradíme my. Teda my všetci, čo odvádzame dane. Pretože zásah vyše osemdesiatich hasičov z Rožňavy, Moldavy nad Bodvou, Košíc, Prešova, zo Štítnika, Steel Košice i Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru z Humenného, hoci rýchly a perfektne zorganizovaný, niečo stál. A v boji s plameňmi, ktoré sa zahryzli do šindľovej strechy, veľkú šancu nemali. Hasičské cisterny sa mohli dostať akurát po hradnú bránu, preto z najbližšieho parkoviska naťahali tristo, štyristo metrov hadíc až pod hradby. „Niečo“, teda ďalšie desiatky miliónov stojí nová strecha celého hradu. Ďalšie milióny pohltia nové expozície...

Akou spoluúčasťou sa na týchto „zbytočných“ výdavkoch budú podieľať naozajstní vinníci? Vinní nielen tým, že si zapálili jednu či dve. Vinní najmä tým, že ignorujú a odmietajú všetky civilizačné normy, automaticky a bez diskusie platné pre drvivú väčšinu obyvateľov nášho Slovenska. A zároveň známi tým, že akékoľvek požiadavky na dodržiavanie týchto noriem nazývajú diskrimináciou a rasizmom.

KTO JE DLŽNÍK

V Krásnohorskom Podhradí ticho horia sviečky. Veď slová sú zbytočné. Koho zaujíma, najmä z blízkych osadníkov, ale aj tých zo vzdialenejších kútov Slovenska, že v obci sa zastavil čas, že obec prišla o turistov, o príjmy, jej obyvatelia o prácu? Smutno je v týchto týždňoch pod Krásnou Hôrkou. Strechu dostane možno do konca roka a turistov prvý raz privíta vari na budúci rok. Z času na čas sa v podhradí odohrá divadelné predstavenie pre kamery bulvárnych televízií. To vtedy, keď ide o naháňanie politických bodov alebo burcovanie vášní. A veď – komu to má čo prekážať? Štát totiž nerobí nič. A ani robiť nebude. „Bolo vedené trestné stíhanie pre spáchanie zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu so zločinom poškodzovania, znehodnocovania kultúrnej pamiatky. Po vykonanom vyšetrovaní bolo trestné stíhanie v zmysle Trestného poriadku zastavené v novembri 2012. Jednoznačne sa preukázalo, že skutku sa dopustili dvaja maloletí páchatelia, ktorí pre vek v čase spáchania skutku nie sú trestne zodpovední,“ vysvetlila krajská policajná hovorkyňa z Košíc Jana Mésarová. A tak – hrad Krásnu Hôrku vlastne nepodpálil nikto. Niet vinníka pred zákonom. Hoci všetci na Slovensku, dokonca aj v krajinách v zámorí, kde sledujú vysielanie spravodajskej televízie CNN, vedia, komu sa treba „poďakovať“. My to však nesmieme. Lebo u nás je to tak. A zrejme ešte dlho bude.

Ivan BROŽÍKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.