Rok v znamení Miku


BANČEJ webPOZNÁMKA

Rok v znamení Miku

Maroš M. BANČEJ

Problematické siamské dvojča rozhlasu a televízie RTVS má už nejakú tú predjasličkovú históriu za sebou. Na najbližší Nový rok totiž oslávi tretie narodeniny. Predošlá generálna riaditeľka Miloslava Zemková vstúpila do povedomia širšej diváckej a poslucháčskej obce zázračne vyplateným odstupným, ktoré dostala bez toho, aby si presadla čo i len na inú stoličku v inej kancelárii, no a hromadným prepúšťaním. RTVS frčala zotrvačnosťou, ktorú zabezpečovali zvyšky pôvodných skúsených redaktorov a technických pracovníkov, ktorí so stiahnutými žalúdkami prežili „znižovanie stavu“.

Nové posily sa zlietli zvyčajne na manažérske pozície. V praxi to znamenalo, že za celú históriu rozhlasu či televízie sa nevyrojilo toľko riaditeľov, projektových manažérov, „team leadrov“ a iných cudzokrajne znejúcich funkcií ako práve v tomto období. Nie, neskončili za mikrofónom, prípadne ako vyťažení brilantní televízni redaktori. V drvivej väčšine sa pustili do kreovania našej novej verejnoprávnej ustanovizne, aj keď ani čert nevie, čo to kreovanie v ich podaní znamená. Po prvej „generálke“ nastúpil aj prvý „generál“. Václav Mika nedávno oslávil rok vo funkcii prvého kormidelníka našich verejnoprávnych médií. Ako človek z praxe s pomerne impozantným profesionálnym životopisom v komerčných, ale voľakedy aj vo verejnoprávnych médiách vzbudzoval u ľudí, ktorí do tejto branže vidia, isté nádeje. Je pravda, že technické zabezpečenie televízie sa pomaly dostáva na európsku úroveň. Rovnako spravodajstvo RTVS si drží na slovenské pomery slušnú úroveň. Ostatne, zlé jazyky hovoria, že v porovnaní s komerčnými televíziami platí pre Mlynskú dolinu to známe – medzi slepými jednooký kráľom. Niektoré otázniky sa však núkajú samé od seba. Prečo po masívnom znižovaní stavov vyrábajú teraz niektoré sledované relácie externé firmy, v ktorých sa pomerne často vyskytujú bývalí zamestnanci televízie? Je skutočne potrebné vysielať pod hlavičkou „vzdelávaco- zábavného programu“ reláciu Nikto nie je dokonalý? Tým skôr, že ide o recyklovaný program Aj múdry schybí, kde sa nanajvýš producírujú ako postavy „z ľudu“ rôzne nachmelené či inak hendikepované typy z registra obecných bláznov. A to všetko za takmer jeden a pol milióna ministerských eur. A skutočná kultúra je podvyživená, aj keď si to zrejme vedenie RTVS nemyslí, inak by bohorovne neignorovalo ponuky Matice slovenskej na spoluprácu. Hlavná vec, že sa na obrazovkách za ďalšieho poldruha milióna objaví program Milujem Slovensko, za ktorý zaplatíme licenciu holandskej (!) firme dokopy 60 tisíc... Skrátka, rok RTVS pod novým vedením má zopár výkričníkov, ale čoraz viac otáznikov. Alebo aj tu platí to známe: Po našom funkčnom období potopa a čo je v peňaženke to sa počíta?Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.