Rozpočet ustanovizne výbor najskôr schváli až v apríli


logo-maticaZačiatok rozpočtového roka 2014 nebol pre Maticu slovenskú jednoduchý

Rozpočet ustanovizne výbor najskôr schváli až v apríli

Maroš SMOLEC – Foto: archív SNN

Začiatok roka 2014 nebol pre Maticu slovenskú (MS) finančne jednoduchý. V januári meškali výplaty niektorým zamestnancom. Dodávateľské subjekty Matica písomne požiadala o trpezlivosť pri vyplácaní faktúr do konca februára. Národnej ustanovizni chýbali prostriedky na ich úhrady. Predseda MS M. Tkáč o situácii informoval aj výbor MS na jeho januárovom rokovaní.

Členovia výboru odsúhlasili vedeniu, aby sa situácia riešila bezúročným úverom a bez záložného práva na matičné hnuteľné a nehnuteľné hodnoty. Matica si ešte v januári vzala úver vo výške pätnásť tisíc eur. Pôžička nebola úročená a Matica ani za ňu nezaložila svoj majetok. Financie požičal súkromný subjekt, ktorý podporuje činnosť Matice. Nebola to nijaká banková ani nebanková inštitúcia. Situáciu následne vyriešilo podpísanie zmluvy o dotácii zo strany Ministerstva kultúry SR (MK SR) z 12. februára t. r.

  • PROBLÉMY NEOGRAFIE

neografiaRozpočet národnej ustanovizne sa skladá z viacerých súčastí. Slovenská republika jej prostredníctvom MK SR poskytuje ročnú dotáciu vo výške 1,49 milióna eur. Tlačiareň Neografia vypláca Matici ročné dividendy. Matica má aj vlastné zdroje príjmov, napríklad z prenájmu nehnuteľností a inej podnikateľskej činnosti. Po súčte týchto predpokladaných príjmov možno pripraviť rozpočet na ďalší rok. Tlačiareň Neografia patrí medzi najväčšie na Slovensku. Dobrá kondícia spoločnosti a predaj pôvodných priestorov v centre Martina jej dovolili postaviť úplne novú a modernú budovu v Priekope pri Martine v roku 2013. Následne sa však situácia začala komplikovať a koncom roka 2013 spôsobila výpadok zdrojov pre Maticu na začiatku roka. Vedenie MS v orgánoch Neografie prijalo začiatkom februára opatrenia, personálne nevynímajúc, na zlepšenie ekonomickej situácie. Jedným z krokov je i prepúšťane v Neografii, ako o tom informoval denník SME.

  • ZDROJE Z GRANTOV

Situáciu pre Slovenské národné noviny zhodnotil priamo predseda Matice Marián Tkáč: „Finančné problémy sú, žiaľ, súčasťou dní, ktoré prežívame. Matica slovenská, ale i mnohé obce a mestá a aj iné organizácie podobného typu zvyknú mať starosti s financovaním vlastnej činnosti osobitne na začiatku roka, keď treba zaplatiť staré dlžoby a nové peniaze ešte nenabehli na účet. V Matici sme tento problém riešili tým, že sme si na krátky čas požičali aj od zamestnancov, resp. členov Matice. Pred niekoľkými dňami minister kultúry Marek Maďarič podpísal zmluvu o štátnej dotácii na našu činnosť, čo znamená, že značná časť našich aktivít v roku 2014 je už pokrytá. V akciovej spoločnosti Neografia, kde je Matica väčšinovým vlastníkom, robíme kroky na také zefektívnenie jej činnosti, ktoré by prinášali prácu pre stovky Martinčanov, ale aj finančné prostriedky na matičnú činnosť. Ale zaiste, každý správny hospodár dvakrát obráti euro, kým ho použije. Preto hľadáme aj racionalizačné riešenia, aby sme so zdrojmi, ktoré máme, zabezpečili plnenie matičných úloh v zmysle zákona. A keďže naozaj je tu čas nepýtať sa len, čo dáva Matica nám, ale čo jej dávame my, musíme v ústredí, aj v regiónoch, v matičných subjektoch s právnou subjektivitou starať sa o seba aj širšou účasťou v grantoch, ktoré vypisujú ministerstvá, samospráva i Európa.“

  • ROZPOČET V APRÍLI

Dnes už je vzhľadom na situáciu v Neografii, podpísanú dotáciu od MK SR a predpokladané príjmy z vlastných zdrojov známy predpoklad rozpočtu na rok 2014. Práve sa pripravuje korigovaný návrh rozpočtu, ktorý prerokuje výbor MS na svojom rokovaní začiatkom apríla v Martine.

O situácii v Matici informovali aj niektoré slovenské médiá. Publikujeme text spravodajského portálu TERAZ.SK /patrí verejnoprávnej TASR/, ktorý prebral správu denníka SME - samozrejme patrične prifarbenú:

sme štvorecSME: Matica slovenská tají, od koho si požičala

[teraz.sk; 13/02/2014; TASR ; Zaradenie: Eurovoľby 2014]

http://www.teraz.sk/eurovolby-2014/sme-matica-slovenska-prehlad-tlac/73759-clanok.html

Desiatky tisíc eur nepochádzajú z bankových zdrojov a vedenie tají, kto im požičal, uvádza denník.

Bratislava 13. februára (TASR) - Matica slovenská tají, od koho si požičala", zdôraznil v titulku autor článku na štvrtej strane v denníku SME.Matica slovenská si musela požičať. Desiatky tisíc eur nepochádzajú z bankových zdrojov a vedenie tají, kto im požičal, uvádza denník. V polovici januára oznámili zamestnancom, že decembrovú výplatu nedostanú v obvyklom termíne. Zdôvodnili to problémami "a časovým preklenutím medzi príjmovou a výdavkovou časťou rozpočtu". V tlačiarni Neografia prepúšťajú. Predseda M. Tkáč hovorí o niekoľkých tisícoch eur, ktoré si museli požičať. Na otázku, koľko je "niekoľko tisíc", nereagoval. Povedal len, že pôžička nie je od finančnej inštitúcie. Zdroje z Matice hovoria o bezúročnej pôžičke 40.000 eur. Od koho, sa nedozvedeli ani ľudia z orgánov Matice s tým, že je to obchodné tajomstvo. Činnosť Matice financuje aj štát. Ročne je to takmer jeden a pol milióna eur. Predseda Matice v utorok (11.02.) dopoludnia ešte nevedel, kedy ministerstvo kultúry podpíše zmluvu o ročnom príspevku 1.494.000 eur. Ministerstvo kultúry SR v stredu (12.02.) oznámilo, že zmluvu o príspevku už podpísali.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.