SLOVO O SLOVENSKU 7 - 2014


ČOMAJ webSLOVO O SLOVENSKU

Ján ČOMAJ

Zákon je zákon. A zákon treba rešpektovať.  

Dôchodca zo Záhoria dostal nedávno oznámenie, že mu znižujú príspevok v hmotnej núdzi zo šesťdesiatich eur mesačne na desať eur. Dôvod: V októbri si kúpil ojazdené auto za šesťsto eur, čím zmenil svoje majetkové pomery, ale zmenu úradu neoznámil. Dôchodca sa proti rozhodnutiu odvolal. Odboru sociálnych vecí napísal, že o tejto povinnosti nemal zdania, aj keď vie, že neznalosť zákon neospravedlňuje. Poprosil aspoň o zmiernenie postihu, lebo auto potrebujú, manželka je dlhodobo chorá, pravidelne chodí na kontroly a on sám je už vo veku, keď dochádzajú sily. Auto, hoci aj staré a ojazdené, je pre nich nevyhnutnou potrebou.

Zákon je však zákon. Úrad môže jeho odvolaniu vyhovieť po novom preskúmaní majetkových pomerov v ďalšom pol roku, teda po 30. 6. 2014. Dovtedy musia vystačiť s podporou v hmotnej núdzi vo výške desať eur mesačne...

Približne v tom čase sme sledovali neviem koľké pokračovanie seriálu Vareha. Opäť sme mali potešenie vidieť v súdnej sieni nášho vlasatého milionára z východného Slovenska. Úrady celé roky brali jeho obchody smrteľne vážne, inak by mu neboli z národnej kasy vyplatili na dlaň päťdesiatdeväť miliónov eur ako vrátenie dane z pridanej hodnoty, ktorú nikto nikdy neodviedol. Geniálny veľkoobchodník, čo vyvážal  lykožrúty a podobné nezmysly, prišiel na pojednávanie! Aj tak sa nekonalo. Tentoraz neprišiel obhajca.

Takto to trvalo dvadsaťdva mesiacov. Raz bol chorý Vareha, raz obhajca. O týždeň konečne padlo rozhodnutie. Nie je však právoplatné. Vareha sa odvolal.

Koncom marca uplynie lehota vyšetrovacej väzby. Ak dovtedy neodznie rozhodnutie vyššieho údu, chlap, čo národ okradol o milióny, pôjde na slobodu.

Lebo zákon je zákon. A zákon treba rešpektovať.                  


    Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.