Podujatia k významným výročiam oslovia všetky vrstvy slovenskej spoločnosti
MARTIN (Michal BADÍN) – V Roku Matice slovenskej, ktorý sa začal 5. februára 2011 a potrvá až do 4. augusta 2013, si Matica pripomenie mnohé významné výročia spojené s našimi národnými dejinami. V stredu 8. februára o tom na tlačovej konferencii informoval predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Oslavy sa v rámci tohoto matičného podujatia budú týkať viacerých medzníkov v histórii slovenského národa.
Oslavy sa budú týkať nielen 1 150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie či 150 rokov od založenia prvého slovenského gymnázia v Revúcej, ale aj 250. výročia narodenia a 200. výročia úmrtia Antona Bernoláka, 200 rokov od narodenia Jonáša Záborského a v neposlednom rade aj 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. „Chceme, aby tieto oslavy rezonovali na celom Slovensku. V každom kraji vyvinieme iniciatívu, aby sme urobili oslavy Matice slovenskej i príchodu Cyrila a Metoda celoplošne,“ uviedol Marián Tkáč. Organizátori za najvýznamnejšie podujatia považujú stretnutie slovenskej mládeže v Košiciach, ale aj výstavu venovanú národovcovi Antonovi Bernolákovi. „V nadväznosti na organizáciu podujatí Roka Matice slovenskej sme taktiež dali návrh, aby sa bratislavské nábrežie od Nového mosta po Most Lafranconi pomenovalo ako Nábrežie Antona Bernoláka,“ povedal Marián Tkáč a dodal, že na čelo osláv by sa mal postaviť budúci predseda vlády, tak ako je to štandardom pri podobných veľkých podujatiach v iných krajinách. Osobitnú pozornosť chce Matica slovenská v rámci Roka MS venovať Slovákom v zahraničí a slovanským Maticiam, plánuje teda ich aktívnu účasť na podujatiach organizovaných na Slovensku.
V programovej časti osláv sa okrem spomínaných uskutočnia aj mnohé iné podujatia s celoslovenským, oblastným i miestnym záberom. Budú sa konať konferencie, semináre, umelecké programy, výstavy, akadémie, besedy, stretnutia s významnými osobnosťami matičného, umeleckého a vedeckého života či kultúrno-spoločenské akcie organizované Maticou slovenskou v Martine, ďalej prostredníctvom Domov MS a oblastných matičných pracovísk po celom Slovensku.
■ ROZVOJ KULTÚRY A VEDY
„Podujatia sa budú orientovať na poslanie a postavenie Matice slovenskej v slovenskom národnom, kultúrno-spoločenskom a vedeckom živote v jej histórii, súčasnosti a budúcej orientácii, čím sa ukáže nezastupiteľnosť Matice slovenskej v rozvoji slovenskej kultúry, vedy, v integračnom procese, prehlbovaní národného uvedomenia a vlastenectva, a oslovia všetky vrstvy slovenskej spoločnosti,“ uviedol Imrich Sedlák, vedecký tajomník Matice slovenskej. „Je to veľká príležitosť posilniť postavenie Matice slovenskej v slovenskej spoločnosti po kauzách a turbulenciách v minulom období, objektívne predstaviť jej súčasné aktivity a veľké možnosti v obohacovaní slovenského života v budúcnosti,“ dodal.
Matica slovenská bude pri organizácii Roku MS intenzívne spolupracovať aj s inými slovenskými inštitúciami, v prípravnom výbore osláv sú aj zástupcovia Slovenskej národnej knižnice.
■ NIELEN O OSLAVÁCH
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč informoval aj o skutočnosti, že v kauze zmiznutého Národného pokladu padlo prvé obvinenie. „Jeden z predstaviteľov Nadácie Matice slovenskej bol obvinený z toho, že nadácia zle hospodárila s Národným pokladom,“ povedal Marián Tkáč. Dodal však, že nadácia síce naďalej nesie meno Matice slovenskej, ale s Maticou už nemá nič spoločné. „Niektoré z trestných oznámení, ktoré som podal, mi vrátili ako premlčané, niektoré sa aj po dvojnásobnom vrátení ďalej prešetrujú,“ dodal. Slovenské národné noviny budú situáciu týkajúcu sa Národného pokladu ďalej podrobne sledovať.