Slovinci sa pripájajú k úsiliu Slovákov


logo-maticaSlovinské ohnivko v reťazi spájania slovanských národov

Slováci sa pripájajú k úsiliu Slovincov

Dušan D. KERNÝ – Ilustrácia: archív SNN

Na podnet Matice slovinskej sa v Ľubľane uskutočnil kongres všetkých slovanských Matíc. Hlavným cieľom stretnutia je príprava monografie všetkých slovanských Matíc, spoločná dohoda na hlavných zásadách, podľa ktorých by sa takéto dielo malo vytvoriť, ako aj ustanovenie redakčnej rady. Matica slovenská má do tohto encyklopedického úsilia čím prispieť. Stretnutie zvolala Matica slovinská aj preto, aby sa stretli predstavitelia Fóra slovanských kultúr a tým sa zdôraznil význam tohto podujatia a iniciatívy v modernej strednej Európe a vytvorilo sa prepojenie medzi tými slovanským štátmi, kde pracujú a pôsobia Matice a sú členmi Európskej únie.

A tiež, aby sa utváralo spojivo, puto medzi tými, ktorí nie sú v EÚ, ale sú súčasťou slovanského sveta alebo pôsobia v štátoch, ktoré sú v procese asociačných rokovaní s EÚ. Slovanská identita ako súčasť celkového úsilia o identitu národov a štátov nielenže nestratila nič na význame, ale naopak, v terajších podmienkach jej význam vzrástol a naďalej význam zápasu o identitu hrá čoraz významnejšiu úlohu.

  • KONGRES MATÍC

Kongres slovanských Matíc, organizovaný Fórom slovanských kultúr, pozdravil aj minister kultúry Slovinskej republiky Uroš Grilc. V Ľubľane sa stretnutie konalo pri príležitosti 150. výročia vzniku Matice slovinskej pod názvom 150 rokov práce pre slovinskú kultúru a vedu. Významnú výstavu v Národnej univerzitnej knižnici prezentoval jej autor, popredná osobnosť matičného hnutia Samo Kristan. Podujatie a iniciatíva stretnutia slovanských Matíc je tak významnou súčasťou európskeho národného, kultúrneho a vedeckého pohybu, ku ktorému môže Matica slovenská mnohým prispieť – fenomén slovanských Matíc spracoval Dr. M. Eliáš, renomovaná osobnosť a autorita, o. i. v diele Z dejín Matíc slovanských národov, ktoré vydala Matica slovenská, kde podrobne rozoberá fenomén slovanských Matíc. „Za mnohostrannú činnosť si slovanské Matice zaslúžia úctu, vážnosť a ocenenie nielen v rámci jednotlivých národov, ale aj v rámci Európy, Európskej únie i celého sveta,“ konštatoval M. Eliáš.

  • SLOVINSKÁ MATICA

„Matica slovinská je jednou z prvých Matíc a prakticky pôsobila nepretržite celých 150 rokov; jej predstavitelia prišli v auguste 2013 pozdraviť aj stopäťdesiate výročie Matice slovenskej na slávnosť do Martina,“ konštatoval pre SNN Peter Čačko, osobnosť kultúrneho života, ktorý slovinskú problematiku dobre pozná cez prizmu spoločnej vydavateľskej práce. Pre SNN vydal predstaviteľ MS v Martine Mgr. Daniel Zemančík nasledujúce vyhlásenie: „Nedávno Matica slovenská dostala pozvanie od Fóra slovanských kultúr v Ľubľane na 3. kongres Matíc slovanských národov, ako aj na 150. výročie vzniku Matice slovinskej. Napriek tomu, že sa delegácia Matice slovenskej nemohla pre neodkladné pracovné povinnosti na uvedenom podujatí zúčastniť, Matica slovenská vydáva toto stanovisko: Matica slovenská ako iniciátorka a organizátorka 1. európskeho kongresu Matíc slovanských národov v roku 2007 a 2. rovnomenného kongresu v roku 2013, ktorý sa uskutočnil v Martine v rámci osláv 150. výročia vzniku Matice slovenskej, podporuje aktivitu a iniciatívu Fóra slovanských kultúr. Každé stretnutie slovanských Matíc vnímame ako ďalšie ohnivko reťaze s cieľom spájať slovanské národy. Podporujeme  prípravu zostavenia monografie Matíc slovanských národov, na ktorej sme pripravení aktívne sa podieľať. Zároveň Matica slovenská blahoželá Matici slovinskej k jej 150. výročiu jej založenia.“Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.