3 OTÁZKY PRE Dr. Ferdinanda Vrábela - V Rusku sa mení pohľad na dejiny


Vrábel3 OTÁZKY pre Dr. Ferdinanda Vrábela, historika - odborníka na tému prvá svetová vojna

V Rusku sa mení pohľad na dejiny

Zhováral sa D. D. KERNÝ

  • Práve ste sa vrátili z Permu. Čo robí slovenský historik tak ďaleko na konci Európy?

Bola tam konferencia o prvej svetovej vojne, Občianskej vojne v Rusku a úlohe Čs. armádneho zboru (ruských légií) na Urale a Sibíri. V tomto najvýchodnejšom meste Európy na Urale sa konala v mestskom Múzeu GULAGU pri Perme konferencia plná záujmu o naše stanoviská. Už niekoľko rokov to organizuje Krajské múzeum v Perme aj s miestnymi univerzitami a vedeckými ústavmi.

  • Nový pohľad na ruské dejiny?

Už niekoľko rokov obnovujú cintoríny čs. legionárov, to predtým nebolo, ani dnes to nie je úplná samozrejmosť, ale v rámci vzťahov s českou, ako aj so slovenskou republikou sa obnovujú pamätníky za účasti ruských oficiálnych miest.

  • Novo sa nazerá na légie?

Veľmi stručne: Rusi sa snažia obnoviť historickú spravodlivosť, hovoriť konečne aj o prvej svetovej vojne, veď padli milióny ruských vojakov, zanikla ruská monarchia. Hovorí sa o obetiach – na jedného zastreleného bielymi pripadá osemnásť zabitých červenými. Bielych generálov, čo bojovali proti červeným, dnes v Rusku pochovávajú s poctami. Prvá svetová vojna je tak aj pre nás veľkou príležitosťou hovoriť o historickej úlohe čs. légií. Dnes v Rusku uznávajú, že ovládnutím transsibírskej železnice o. i. zohrali stabilizujúcu úlohu v chaose pomerov. Je dôležité využiť túto zmenu aj pre domáce pomery, vnímať, kde všade sú cintoríny légií, kde všade sú miesta, kde boli osobnosti nášho života ako Janko Jesenský, Mikuláš Gacek, Vladimír Hurban, jediný legionár plukovník. Rusi chcú o. i. vedieť, prečo vtedy tú vojnu prehrali – a naše poznanie im k tomu môže dopomôcť. Sami odhaľujú aj inú tvár občianskej vojny, než akú poznali v sovietskej ére.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.