Slováci spolu s Maďarmi protestujú


jobbikJobbik opäť ukázal arogantnosť voči Slovákom

Slováci spolu s Maďarmi protestujú

Ivan BROŽÍK – Foto: archív SNN

Hnutie za lepšie Maďarsko, skrátene a ľudovo nazvané Jobbik, je radikálno-pravicová politická strana v Maďarsku. V jej politike sú prvky národného fašizmu, čo uznal aj maďarský súd. Jobbik navyše trvalo ignoruje súčasné geopolitické rozdelenie Európy a správa sa tak, akoby Slovensko (a nielen ono) bolo územne súčasťou Veľkého Uhorska.

Jobbik to opäť manifestoval v Dunajskej Strede, drzo a ostentatívne nerešpektujúc politickú a územnú zvrchovanosť Slovenskej republiky. Kandidát do maďarského parlamentu Péter Pallér sa totiž predstavoval ako kandidát Félvideku. Politická agitácia extrémistickej strany sa uskutočnila na pôde dunajskostredského bábkového divadla, ktoré je príspevkovou organizáciou mesta. Aj preto je viac ako namieste pýtať sa, akým právom predstavitelia mesta Dunajská Streda povolili konanie takejto akcie a či z vlastného zaplatia režijné náklady.

JE TO NEPRIJATEĽNÉ

Tento jednoznačný postoj už počas konania akcie vyjadrili obyvatelia Dunajskej Stredy a tentoraz sa nedelili na tamojších Slovákov či Maďarov. Všetci slušní ľudia totiž ešte počas agitky Jobbiku vyjadrili nesúhlas a odpor proti tejto provokácii. „Je to hanba pre mesto, že dalo priestor jobbik 444.huextrémistom. Politika Jobbiku v nijakom prípade nemôže pomôcť maďarskej ani iným menšinám,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva za Most – Híd Marián Ravasz. Strana Most – Híd vzápätí vydala vyhlásenie, v ktorom ostro odsudzuje politickú agitáciu maďarských extrémistov v Dunajskej Strede. Zaujímavosťou je, že primátor mesta za SMK i riaditeľka kultúrneho strediska v Dunajskej strede zrazu mali po akcii záhadne skoordinovanú „dovolenku“.

„Je absolútne neprijateľné, nehorázne a zrejme aj v rozpore s medzinárodným právom, aby politická strana nejakého štátu robila predvolebnú kampaň na území iného štátu. Je to dôsledok stále trvajúceho pôsobenia exteritoriálnej legislatívy Maďarska. Z toho vyvstáva otázka, prečo v rámci medzinárodných právnych dohovorov a legislatívy štáty EÚ, Rada Európy, a to najmä bezprostrední susedia Maďarska, konečne oficiálne nezasiahnu proti takejto protiprávnej legislatíve,“ povedal pre SNN Viliam Komora, poradca predsedu MS pre národnostné vzťahy.

POSTOJE DOMÁCICH

Prinášame aj zaujímavý názor jedného z miestnych obyvateľov: „Je to veľmi pekná reakcia slovenských Maďarov (myslené na spoločný protest a vyhlásenie strany Most – Híd). Toto má podľa mňa budúcnosť. Vzniká dosť veľká skupina občanov s maďarskými aj so slovenskými koreňmi, ktorí budú pestovať a v úcte držať oba jazyky a obidve kultúry. A budú hľadať to pozitívne a zbližovať slovenský a maďarský národ.“ A o to predovšetkým ide všetkým občanom žijúcim na Slovensku bez ohľadu na ich národnosť.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.