SLOVO O SLOVENSKU 41


ČOMAJ webSLOVO O SLOVENSKU

Ján ČOMAJ

Kde to, preboha, žijem? Kto nám tu vládne? Čo sú to za ľudia, čo vtrhli do snemovne? Takto som sa nedávno pýtal sledujúc, čo sa to v parlamente deje. A nebyť dvadsaťročnej skúsenosti z podobných prenosov ani by som neuveril, že je to prenos z rokovania slovenských poslancov. Slovo parlament je z latinského parlare, hovoriť, dalo by sa teda voľne preložiť ako hovorňa, mne sa však v tej chvíli zdalo, že vzniklo skôr zo slova paria – vydedenec, chudák, niktoš.

Slušnú známku zo správania si v tejto nechutnosti nezaslúži nik.

Jedni vraj chceli nezmyselne (pri pomere poslaneckej príslušnosti) odvolať premiéra. Očividne išlo o propagačný manéver, snahu rečníkov získavať voličov a v prípade vševedka – iniciátora varieté, aj udržať si výnosné bydlo a honosné bidielko v parlamente (pariamente), v prípade šoumena o šou, v ktorom nemohla chýbať ani potrebná rekvizita, v prípade ďalších potreba dokázať, že s nimi treba rátať na poslaneckých kandidátkach aj v budúcnosti. Základným nezmyslom však bolo, že sa operovalo prípadom, ktorý generálne povŕzgali tí, čo teraz znášali obvinenia – „Slovenským“ plynárenským priemyslom.

Ani tí druhí si lepšie hodnotenie nezaslúžia. Ak si premiér a ministri vypočuli žalobcu, predseda vlády naň slušne reagoval, a potom odišli, to sa dá pochopiť, majú iné povinnosti, ako tráviť noci v  kabarete. Ak však odišli zo siene aj tí, čo nočné rokovanie navrhli a schválili – a potom si krátili noc všelijako, aj smiešnym únosom hlúpeho výmyslu, nehodného poslancov, to nie je dôstojné, to je obyčajná frajerina. A tá sa nikdy nevypláca! Najmä nie vo voľbách.

Na jedno však bol onen cirkus dobrý: znova dokázal, že je najvyšší čas sa zamyslieť nad spôsobom výberu a volieb zástupcov národa. Opakovane nás presvedčil, že strany nemajú čuch (a možno ani potrebu) vyberať do národnej rady najmúdrejších. Zrejme rozhodujú iné kvality...


  

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.