SLOVO O SLOVENSKU 43-44


SLOVO O SLOVENSKU

Drahoslav MACHALA

Môj starý priateľ americký spisovateľ Ernest Hemingway napísal nádhernú sentenciu, že svet je krásne miesto a stojí za to na ňom žiť. Ja dodávam, že ak je svet krásne miesto, Slovensko je to pravé miesto pre život. Mám doma v Zemianskom Podhradí matičný preukaz môjho otca Štefana Machalu z čias prvej ČSR. Nedávno som nad ním sedel a rozmýšľal, či by som svojho otca mohol nazvať vlastencom. A keď som si premietol jeho život z rokov 1944 – 1945, keď pomáhal partizánom oddielu Hurban kapitána Miloša Uhra, v ktorom bojovala aj sedemnásťročná Evička Kristinová, pochopil som, že vlastencom bol.

A súčasnosť? Len zdanlivo sú slovenskí vlastenci vyhynutý druh. Mám taký osobný rituál: keď som vo Svätom Kríži, v dnešnom Žiari nad Hronom, zájdem do krypty katolíckeho kostola, v ktorej leží biskup Štefan Moyses. Keď som v Turčianskom Svätom Martine, zájdem k hrobu Karola Kuzmányho. V piatok 18. októbra na Lukáša som videl desiatky celkom živých vlastencov na valnom zhromaždení Matice slovenskej. Som nadšený z toho, akým smerom sa uberá najmä Mladá Matica, a verím, že sa s jej členmi vo štvrtok 24. októbra stretnem na Kohlwalde pri Levoči, kde so strednou drevárskou školou obnovíme hájovňu, v ktorej sa stretávali levočskí štúrovci. Počúvate dobre, žoldnieri v SME a v pridružených protislovenských médiách, odkazujem vám dobrú správu pre Slovensko: Traste sa – Matica slovenská mladne! A to mladnutie prichádza z východu – Ex oriente lux. V Košiciach do konca roka pribudne bronzový reliéf prvého predsedu SNR Jozefa Hurbana, ktorý Košice obsadil 2. februára 1849, a nebudeme tak zbožšťovať táraja Máraia, ktorý oslavne v novinách vítal Horthyho rozbíjanie Československej republiky. Košice sú a budú naveky slovenské! Matica tu od 18. októbra 2013 bude na to, aby strážila integritu Slovenskej republiky a zahatala všetky šialené vízie Vojtecha Bugára o bielych koňoch Horthyho – admirála bez mora.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.