SLOVO O SLOVENSKU 46


SMOLEC webSLOVO O SLOVENSKU

Maroš SMOLEC

šéfredaktor

Voľby do vyšších územných celkov, samosprávnych krajov, žúp – alebo akokoľvek túto regionálnu samosprávu nazveme – sú Slovákom tak vzdialené, že volebná účasť dlhodobo osciluje okolo 20 percent oprávnených voličov. Aj keď sú výsledky demokratické, neodzrkadľujú názor väčšiny národa. Tých dvadsať percent voličov sú kandidáti a ich rodinní príslušníci, členovia strán a občania, ktorým kandiduje známy alebo sused.

Nezáujem má viacero dôvodov. Istotne, patrí sem aj všeobecné sklamanie voliča z politikov a politiky ako takej, ktorá je na Slovensku pretkaná korupciou a klientelizmom. Konkrétnym a závažným dôvodom je, že Slováci vôbec nevedia, čo vyššie územné celky vlastne predstavujú. Čo spravujú, riadia... Čo ovplyvňujú a načo vlastne sú. Málo z nás chápe tento medzistupeň medzi štátnou exekutívou a správou obcí a miest. Kto z Bratislavského kraja presne vie, ktoré nemocnice, školy alebo cesty patria do kompetencií napr. bratislavskej župy? To percento „znalých“ by bolo ďaleko nižšie ako percento voličov, ktorí počas uplynulého víkendu vôbec využili svoje volebné právo. Výsledky volieb do VÚC tiež preukázali, že voľba bola úzko stranícka. Volič sa nerozhoduje podľa toho, čo kandidáti sľubujú, ako dlho žijú v danej župe, čo vykonali pre svoju samosprávu. Aj teraz sa volilo stranícky. Boj zviedla ľavica s pravicou a nezávislí kandidáti, ktorí by mali mať prím v regionálnej politike, ostali na chvoste. O  zlepencoch je pritom zbytočne vôbec diskutovať. Rôzne pravo-ľavé koalície sa vymykajú reálnemu politickému úsudku. Vznik týchto koalícii podmieňuje jedine záujem o získanie politickej funkcie. Tu sa tiež vzďaľujeme o podstaty vedenia regiónov.

V tejto súvislosti sa aktuálne vynára otázka na najbližšie štyri roky – ako vyriešiť problém žúp. Riešení je viacero. Od návratu k tzv. trom krajom plus Bratislava až po definitívne zrušenie tohto nanúteného prvku. Kompetencie si bez problémov rozdelia štát a samosprávy. A slovenský rozpočet napokon ušetrí nemalé zdroje na ôsmich županoch, 408 poslancoch a stovkách úradníkov.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.