SLOVO O SLOVENSKU 51-52


Parenička PavolSLOVO O SLOVENSKU

Pavol PARENIČKA

Dohoreli adventné sviečky v zvestovaní narodenia Krista Pána a pred ním naši predkovia vítali vatrami a pochodňami pohanské božstvá zimných slnovratov od najstaršej praslovanskej pospolitosti. Zhasínajú teda jedny akoby historické i súčasné svetielka, aby zablikali nové iskričky vianočných a novoročných sviečkových stromčekových i prskavých plamienkov. Už stovky, ba tisícky rokov našich dejín a kultúry symbolizovali tieto malé ohníčky i veľké žiare vieru, svetlo, videnie i vedenie od svätýň vediem pohanov až po kresťanské chrámy. Kostol aj ako symbol cyrilo-metodského odkazu sa i dnes stáva tým miestom, kde sa už odnepamäti v slovenských reáliách prosí za lepšie blízke časy a za vzdialenejšie večné časy, lebo z časnosti je len maličký krôčik do večnosti či k zatrateniu.

V tejto súvislosti si dávame rozličné predsavzatia a plánujeme odpustenia. Tento altruistický moment však obyčajne v nás kratučko pretrváva od Silvestra do Troch kráľov a vôbec nemá a nedostáva priestorovú šancu na hlbšie korienky v realite našinca. Dvojnásobne by však takéto pravidlá nemali platiť v pracovných kolektívoch, osobitne v kultúrnych podnikoch, predovšetkým s kresťanskou tradíciou, ako to, chvalabohu, trvá vo vyše stopäťdesiatročnom matičnom príbehu. Je plný neuveriteľných drám a vášní, zrád a pomst, útekov a návratov, uznania a zatracovania, zúfania a zadosťučinenia... Všetky príbehy však snujú konkrétni ľudia a ich svedomie, vedomie, kvality, postoje a najmä činy či paradoxne veľakrát i nečinnosti a neschopnosti. Každý chce mať akúsi svoju a svojskú pravdu, ale tadiaľ cesty nevedú, lebo „pravdu nehľadaj, sama si ťa nájde“, prízvukuje už antický sv. Augustín. No založiť malé ohníčky ľudského porozumenia v nás a o nás, čo máme veľa, viac i menej spoločné s Maticou, so slovenským národom, s jeho kultúrou a štátnosťou, to by bola veľká vec. Geniálny Hronský to dobre radil už z argentínskeho vyhnanstva svojim súčasníkom, ako aj nasledujúcim generáciám Slovákov i matičiarov: „Lepšie zažať svetielko, ako preklínať tmu.“

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.