Sme trpezliví a rozvážni


VŠIMLI SME SI

Ivan BROŽÍK

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prezentoval pred niekoľkými dňami v Budapešti záujem Slovenska o dobré a konštruktívne vzťahy. V tom čase maďarský ultranacionalistický Jobbik zorganizoval viaceré provokácie proti Slovensku. Slovenské názvy dvoch ulíc na Szegedskom Dome národností prelepili jeho aktivisti maďarským prekladom.

Územnú autonómiu zahraničným Maďarom a revíziu Trianonskej mierovej zmluvy požadovalo len dva dni po návšteve ministra Lajčáka v Budapešti takmer 1 500 pravicových extrémistov. Ich pochod v predvečer výročia podpísania trianonskej mierovej zmluvy viedol k srbskému, rumunskému a slovenskému veľvyslanectvu. Priaznivci opozičnej strany Hnutie za lepšie Maďarsko – Jobbik, Mládežníckeho hnutia 64 stolíc (HVIM) a ďalších ultrapravicových organizácií skandovali počas pochodu: „Preč s Trianonom!“ Vykrikovali protislovenské heslá a vulgárne nadávali na nášho premiéra. Predseda organizácie HVIM na Slovensku Gergely Dobay povedal, že riešenie politických a národných otázok Maďarov musia vziať do rúk občania. Pozitívne však zaujalo, že najvyšší maďarskí predstavitelia katolíckej, reformovanej a evanjelickej cirkvi odmietli požiadavku maďarskej vlády, aby v Deň národnej spolupatričnosti, ktorým si 4. júna pripomínajú v Maďarsku výročie Trianonskej mierovej zmluvy, zazneli zvony. V spoločnom vyhlásení napísali, že kostolné zvony slúžia na bohoslužobné účely, prípadne v súvislosti s cirkevnou liturgiou, preto nemôžu vyhovieť požiadavke vlády. Doplňme predchádzajúce informácie nedávnym vyhlásením bývalého predstaviteľa Maďarska: „V uplynulých dvoch rokoch v zahraničnej politike Maďarska nevznikli ozaj vážne konflikty, čo možno pripísať len trpezlivosti a rozvážnosti susedných krajín,“ povedal exminister zahraničných vecí a pedagóg budapeštianskej Stredoeurópskej univerzity Péter Balázs.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.