SOZA zasahuje alebo výpalníctvo v praxi


soza štvorecStarostovi Dolných Vesteníc naúčtovala SOZA likvidačné poplatky

Alexander GOCZ

Keď sme prednedávnom písali o poplatkoch, ktoré vyrubil Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) obciam Pohorelá a Heľpa, tušili sme, že ide iba o vrchol ľadovca. Hneď nato sa nám do redakcie ozval starosta obce Dolné Vestenice Michal Jedinák, aby so šokujúcou faktúrou od SOZA. Celková suma na faktúre bola 760 eur!

 

Tak ako v predošlých dvoch spomenutých prípadoch išlo o dedinské podujatia v drvivej väčšine bez vstupného, ktoré organizovali dobrovoľníci a na ktorých miestni amatéri spievali najmä ľudové piesne. Je všeobecne známe, že obce a mestečká na Slovensku bojujú s neustálymi finančnými problémami, obracajú v mestskej kase každé euro a pri znižovaní podielových daní sa obecné zastupiteľstvo modlí, aby neprišiel žiadny väčší nepredvídaný výdavok. Práve preto sa zrejme starostovi Dolných Vesteníc Michalovi Jedinákovi orosilo čelo, keď sa mu na stole objavila faktúra s hlavičkou SOZA znejúca na 760,76 eura. Ako nám starosta povedal, na kultúrne a spoločenské podujatia bola v roku 2011 vyčlenená suma 5 700 eur a v roku 2012 pre krízu len 5 500 eur. Aj laik si spočíta, že keď z toho zhltne SOZA takmer 800 eur, obec môže zabudnúť napríklad na fašiangové oslavy či na oslavu Dňa matiek. Celkový pocit z celej kauzy najlepšie ilustruje ukážka z listu, ktorý starosta obratom poslal SOZA a ktorého kópiu dal redakcii k dispozícii. „V záhlaví Vašej spoločnosti na internete uvádzate, že SOZA je most medzi Vami a hudbou. Pri pohľade na Vašu činnosť mám za to, že Vy nie ste most medzi nami a hudbou, ale ste bezodná priepasť, ktorá sa postavila do cesty ľuďom, ktorí bojujú o holé prežitie a raz za čas s podporou obce a vlastným programom, spevom či básňou malých detí sa stretávajú, aby sa povzbudili v týchto neľahkých časoch.“soza

Keď sa v kauze SOZA vrátime spiatky, tak obec Pohorelá dostala faktúru napríklad za program detí na Deň matiek. Celkovo mali predstavitelia miestnej samosprávy zaplatiť vyše 60 eur. Samozrejme, že Deň matiek nechýbal ani na faktúre pre Dolné Vestenice, kde bol ocenený sumou 15,47 eura. V prípade akcií ako Dolnovestenické fašiangy, Stavanie mája či Vatra zvrchovanosti a ďalších už bola suma oveľa mastnejšia, konkrétne 87,10 eura. Ako hovorí klasické príslovie „babka k babke“, celková suma na faktúre sa vyšplhala na 760,76 eura, čo je spoľahlivá rana z milosti kultúrnemu a spoločenskému životu v Dolných Vesteniciach.

  • HYENIZMUS V PRAXI

            To však zďaleka nie je všetko! Inšpektori SOZA zavítali na kontrolu v obzvlášť pre obec smutnom čase. Starosta Michal Jedinák k tomu vo svojom liste vedeniu SOZA uvádza: „Čo nás však zaráža najviac, pán riaditeľ, je spôsob konania Vašich agentov č. 603 a č. 607, ktorí bez ohlásenia „prepadli“ obecný úrad, a tento spôsob ich konania sa dá prirovnať len k „výpalníctvu“ a zastrašovaním zo strany mocných v Bratislave. V čase, keď 40-ročná pracovníčka obecného úradu ležala „vystretá na márach“, čo bolo zrejmé zo smútočnej výzdoby a pietnej atmosféry, títo pracovníci SOZA svojou bezohľadnosťou a bezcitnosťou narúšali túto atmosféru. Vyvrcholením ich činnosti je tzv. inšpekčný záznam, ktorý nikto z pracovníkov obecného úradu nepodpísal, a pre mňa ako starostu obce je bezpredmetným zdrapom papiera.“ Čo k tomu máme dodať?

  • KTO ZA TO MÔŽE

            Vedenie SOZA na čele s generálnym riaditeľom Vladimírom Repčíkom sa k danej kauze nevyjadrilo. V poslednom čase je ostatne mimoriadne skúpe na vyjadrenia, a pritom sa podobné prípady iste čochvíľa objavia ako huby po daždi. Základný problém je totiž v zlom zákone o autorských právach a v nadväzujúcich právnych predpisoch. Často zbytočným papierovaním zavalení starostovia obcí si väčšinou ani neuvedomia, že v zložitých kľučkách hlásení o usporiadanej verejnej kultúrnej či spoločenskej akcii môžu uviaznuť aj s dohrou v podobe exekútora. Kto iný by mal iniciovať zmenu príslušných „výpalníckych“ predpisov a zákonov ako SOZA, ktorá fakticky výkonných umelcov zastupuje. K tomu je však potrebná aj dávka zdravého rozumu a empatie, aby sa nestalo, že obec bude platiť za Prší, prší v podaní detí a za Na Kráľovej holi v podaní dospelých. Nad konštruktívnym prístupom však zvíťazila vidina ľahko získaných peňazí.

  • ZASIAHNE MINISTER

            Ako sme už v predošlom článku na túto tému písali, celý problém sa rozhodol rázne riešiť minister kultúry Marek Maďarič. SOZA využila medzeru v zákone, podľa ktorej pri neohlásení podujatia už nemusí skúmať, čo bolo jeho obsahom. Mrzí ma, že celá vec nebola riešená v dobrej vôli. SOZA si urobila veľmi zlé meno. Mohla postupovať oveľa veľkorysejšie,“ povedal minister pre TA3. Zároveň pre médiá uviedol, že jeho rezort intenzívne pripravuje nový autorský zákon, ktorý by mohol byť v štádiu pripomienkovania už koncom tohto roku. Nielen starostovia obcí, ale aj všetci súdni ľudia na Slovensku teda veria, že keď si na budúci rok napríklad pri zapaľovaní Jánskych ohňov zanôtia, že nebude nasledovať faktúra na mastnú sumu od SOZA.

 

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.