Spolupracuje KDH s cudzími službami?


Izraelský komunikačný „agent“ v službách KDH za štátne peniaze?

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

D. Pekár z KDH.V mediálnej komunikácii sa pred voľbami mali školiť minister dopravy Ján Figeľ z KDH a jeho poradcovia i hovorca ministerstva. Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri by ministerstvo dopravy malo za školenie zaplatiť takmer 30 tisíc eur izraelskej firme Shaviv Strategy and Campaigns. Táto firma vraj mala pre ministerstvo dopravy zabezpečovať poradenstvo k medzinárodným témam. Pomáhať mala údajne aj pri zmene cielenia eurofondov. Tá istá firma v ostatných komunálnych voľbách radila aj kandidátovi KDH na starostu bratislavskej mestskej časti Ružinov Dušanovi Pekárovi (na fotografii), ktorý sa napokon starostom aj stal.

 

Pre týždenník Slovenské národné noviny sa k predvolebnej spolupráci kandidáta za KDH so zahraničným konzultantom vyjadril bývalý starosta Ružinova Slavomír Drozd (SMER-SD): „Získal som informácie, že v kampani na post starostu Ružinova v roku 2012 pracoval pre súčasného starostu Dušana Pekára z KDH izraelský poradca Aron Shaviv. Za svoje služby si údajne nechal vyplatiť honorár vyše 35 000 eur. Približne toľko stála spolu celá kampaň všetkých ostatných kandidátov. Najsmutnejšie bolo, že pán Pekár Ružinovčanom neponúkal riešenia, ale iba osočovanie a nepravdivé útoky na protikandidátov. Používal priam podpásové údery.“ 

  • KTO JE ARON SHAVIV

Mediálny poradca sa narodil vo Veľkej Británii v roku 1979. Ako dieťa Shaviv veľa cestoval po svete, strávil niekoľko rokov v Austrálii a Kanade. Do Izraela sa dostal ako sedemnásťročný. V roku 1996 narukoval do izraelských ozbrojených síl. Čoskoro mu navrhli post vojenského tlmočníka a vyslali ho do školy vojenskej rozviedky. Po jej absolvovaní ho vymenovali za pomocníka operatívneho dôstojníka v jednej zo štruktúr Amanu, čo je izraelská vojenská rozviedka. Dosiahol hodnosť kapitána a slúžil deväť rokov. Počas tohto obdobia pôsobil v Srbsku, Rumunsku, Ghane, Kongu, Macedónsku, na Ukrajine a Cypre. V roku 2005 pred Shavivom stála perspektíva povýšenia v hierarchii Amanu, napriek tomu z rozviedky odišiel. Už v roku 2005 ešte počas pôsobenia v izraelskej tajnej službe založil svoju poradenskú spoločnosť Shaviv Strategy and Campaings. Podľa informácií z internetových portálov ide o spoločnosť spolupracujúcu so spravodajskou komunitou Izraela.

  • ČO ROBÍ PRE KDH?

izrael-vlajkaPrezentácia Arona Shaviva ako experta na mediálnu komunikáciu je zaujímavá najmä preto, lebo sa nespomína jeho profesionálne pôsobenie v médiách, zato v ozbrojených silách pôsobil dosť dlho. Členovia KDH sa nechávajú školiť človekom z Izraela a v prípade Figeľovho ministerstva dopravy to má byť za štátne peniaze, teda za peniaze daňových poplatníkov, pričom nejde o malú sumu. Je otázne, či práve odbornosť A. Shaviva vyhrala post starostu pre kandidáta KDH Pekára, ale ten nám potvrdil, že s izraelským expertom spolupracoval, dokonca zariadil stretnutie Shaviva s ďalším popredným členom KDH Danielom Lipšicom. Pre náš týždenník to starosta Dušan Pekár komentoval takto: „S Aronom Shavivom som spolupracoval v rámci kampane na starostu Ružinova a Daniela Lipšica som na žiadosť pána Shaviva požiadal o možnosť ich stretnutia.“ Daniel Lipšic si síce na brífingu, ktorý zvolal po mediálnom útoku, podľa ktorého údajne pracoval ako agent pre vojenské obranné spravodajstvo slovenskej armády pod krycím menom Zelenáč, nevedel spomenúť na meno Arona Shaviva, ale prekvapivo si dosť presne pamätal, o čom sa s ním približne pred pol rokom na päťminútovom stretnutí bavil.

  • TAJNÝ AGENT?

Na internete sa objavil dokument – údajne spis Vojenského obranného spravodajstva (VOS). V ňom sa konštatuje, že inkriminovaný Izrealec bol počas kampaňovania pre Pekára (mimochodom krajského predsedu KDH v Bratislave) monitorovaný slovenskej vojenskou kontrarozviedkou s podozrenia zo spolupráce s inou štátnou mocou proti záujmom Slovenskej republiky. Slovenské národné noviny sa teda opýtali aj na Ministerstve obrany SR, či niečo vedia o činnosti izraelského poradcu Shaviva, ktorý bol pracovníkom izraelských vojenských služieb a na Slovensku pôsobí ako mediálny konzultant. Má ministerstvo obrany napríklad cez vojenské obranné spravodajstvo nejaké bližšie vedomosti o pôsobení tohto pána na našom území? Odpovede sme sa do uzávierky tohto vydania SNN nedočkali.

Foto: www.region-bsk.skŽiadne Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Spätný odkaz

  1. Aron Shaviv, Lipšic, Figeľ a KDH - Blog InfoVojna