Súťaž Šaliansky Maťko oslavuje 20. narodeniny


deti spievajú štvorecPREČÍTALI SME SI

V tomto roku sa konalo v poradí už 20. obvodné kolo v interpretácii slovenskej povesti pod názvom Šaliansky Maťko J. C. Hronského. Súťaž organizoval Dom Matice slovenskej v Nitre v spolupráci s Obvodným úradom v Nitre. Obvodného kola sa zúčastnilo 55 žiakov z 26 základných škôl a osemročných gymnázií v Nitrianskom okrese. Počet prihlásených detí sa z roka na rok zvyšuje.

"Som rada, že i napriek čoraz viac ustupujúcej knižnej kultúre tu môžeme privítať deti, ktoré rady čítajú aj recitujú," povedala Mária Miháliková, riaditeľka DMS v Nitre. Deťom sa prihovorili aj predsedníčka poroty Anna Kuklová a Danuša Hollá z Obvodného úradu v Nitre. Deti predviedli svoje recitátorské schopnosti v troch kategóriách. Cez dramatizáciu textov sme sa ocitli vo svete povestí o mestách, hradoch a zámkoch, o známych osobnostiach, ale aj vo svete nadprirodzených bytostí a čarov. Paleta predlôh bola tento rok pestrejšia ako vlani, najčastejšími autormi povestí boli však i tento rok obľúbení spisovatelia Mária Ďuríčková, Zuzana Zemaníková, Jozef Horák a Jozef Melicher. Žiaci si pred vyhlásením výsledkov vypočuli cenné rady poroty v oblasti práce s výberom a obsahom textu, intonačnými prostriedkami, využívaním gradácie deja a udržiavaním kontaktu recitátora s publikom. Veľkolepé výkony sú podľa poroty skryté skôr v jednoduchosti, jasnosti prejavu a prirodzenosti. V I. kategórii na 1. mieste skončila Kristína Centková, ZŠ Benkova, Nitra, dve 2. miesta získali Dávid Morvay, ZŠ Branč, a Hannah Gilan, ZŠ kráľa Svätopluka, Nitra. Dve 3. miesta sa ušli Filipovi Gyepesovi, ZŠ Alapiskola, Dolné Obdokovce, a Sabine Bandryovej, ZŠ s MŠ Lužianky. V II. kategórii sa ako prvá umiestnila Natália Kováčová, ZŠ sv. Svorada a Benedikta, Nitra, druhý bol Martin Smutný, ZŠ kniežaťa Pribinu, Nitra, a tretia Ema Milová, ZŠ Fatranská, Nitra. Tretiu kategóriu vyhrala Viktória Anna Lesayová, ZŠ Benkova, Nitra, dve druhé miesta získali Natália Jiránková, ZŠ Alapiskola, Jelenec a Lea Galová, ZŠ sv. Vojtecha, Vráble. Tretia skončila Darina Sidorová, Piaristické gymnázium sv. J. Kalazanského, Nitra. Krajské kolá súťaže budú prebiehať do 22. februára a celonárodné kolo sa uskutoční 15. marca v Šali.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.