SMK chcú dvojjazyčné názvy na staniciach: Osadiť ich plánujú sami


turul štvorecMenšinoví nacionaliti opäť víria pokojné vody slovensko-maďarského spolunažívania

[Zdroj časti textu: topky.sk; 11/02/2013; TASR ; Zaradenie: topky.sk, Foto: Slovenské národné noviny]

Menšinoví politici zo Strany maďarskej komunity (SMK) chcú - napriek evidentnému nesúladu so zákonom - osádzať vo viacerých mestých na juhu Slovenska dvojjazyčné tabule na autobusových a železničných staniciach. V mestách a obciach, kde je menšinové obyvateľstvo zastúpené viac ako 20 percent, by podľa SMK mali byť dvojjazyčné názvy aj na autobusových či železničných staniciach.

Podľa SMK je takáto požiadavka v súlade so zákonom, a preto chce strana vo štvrtok 14. februára osadiť na niektoré železničné stanice názvy v maďarskom jazyku. Slovenské národné noviny sa tejto téme ako jediné a prvé venovali už v januári 2013 pri osadení rovnakej tabule na autobusovej stranici v Galante.  "Aby sme demonštrovali požiadavku umiestňovania dvojjazyčných označení na železničných staniciach, v niektorých mestách a obciach vo štvrtok (14. 2.) umiestnime označenia aj v maďarskom jazyku," avizoval predseda SMK József Berényi. Ktoré mestá a obce to budú, oznámi strana v stredu (13. 2.).

dvojjayzčná tabuľa GALANTAZároveň sa SMK plánuje s požiadavkou dvojjazyčných názvov staníc opakovane obrátiť aj na splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya a tiež na Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a ministerstvo dopravy.

Samotná strana aj viacerí starostovia miest a obcí podľa Berényiho už viackrát túto otázku smerovali na úrady, no ich odpovede sú stále zamietavé. Dôvodom má byť podľa predsedu strany to, že úrady nemajú kompetencie na takéto označenie. "Napriek tomu, že pri nastúpení vlády Roberta Fica (Smer-SD) boli sľuby, že je to len technická otázka a dá sa to vyriešiť ľahko, ukázalo sa, že také jednoduché to nie je," doplnil Berényi. Slovenské národné noviny sa téme venovali asi ako jedineé médium pri osadení dvojjazyčnej tabule menšinovými nacionalistami v Galante na autobuseovej stanici. Aj ministerstvo dopravy reagovalo, že tabule nie je v súlade so zákonmi SR.{fcomment}

Text pod foto: Takéto tabule chcú politici SMK osadiť dňa 14.2.

na viacerých miestach Slovenska. Konkrétne túto z Galanty prepravca

odstránil, lebo bola v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky.


Viac sa dočítate aj na: 

http://www.snn.sk/index.php/slovensko/1234-dvojjazycne-tabule-s-madarskym-textom-porusuju-zakony

http://www.snn.sk/index.php/slovensko/1301-narodnostne-karty-bez-tromfov-rozdavaju-madarski-aktivisti
 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.