Záhadné a prekvapivé rozhodnutie o abdikácii Benedikta XVI.


Benedikt XVI. štvorecPoslednou návštevou u Svätého Otca vo Vatikáne budú podľa programu slovenskí biskupi

Maroš SMOLEC – Foto: archív SNN

Veriaci katolíckej cirkvi na celom svete s prekvapením prijali náhle rozhodnutie Svätého Otca Benedikta XVI. abdikovať koncom februára na pápežský stolec. Znenazdajky 11. februára oznámil, že 28. februára sa vzdá svojej doživotnej funkcie. Je to prvé takéto rozhodnutie po 600 rokoch, čo pápež predčasne rezignoval na Petrov stolec. Naposledy tak v roku 1415 učinil Gregor XII., aby zažehnal spory o túto funkciu.

Podľa plánovaného programu Benedikta XVI. budú slovenskí biskupi jeho poslednou oficiálnou návštevou. Delegácia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) navštívi Svätého Otca práve deň pred jeho odchodom – 27. februára. Audiencia je zahrnutá v programe Národnej púte slovenských biskupov do Ríma, ktorá sa uskutoční 25. až 28. februára v rámci slávenia Cyrilo-metodského roka. V čase uzávierky tohto vydania odišli z Bratislavy viacerí slovenskí veriaci na návštevu Vatikánu, ktorá je súčasťou púte Po stopách Cyrila a Metoda. Púť zorganizovala KBS spolu s Maticou slovenskou. Počas tejto návštevy sa majú veriaci stretnúť aj s odstupujúcim pápežom.

Rozhodnutie abdikovať Benedikt XVI. zdôvodnil svojím pokročilým vekom (85 rokov) a celkovou vyčerpanosťou a slabosťou riadiť katolícku cirkev. Takéto rozhodnutie je prekvapujúce, lebo iní pápeži doslúžili svoju púť i v horšom zdravotnom stave. Preto i samotný hovorca Svätej stolice Federico Lombardi neskrýval prekvapenie. Zdôraznil, že pápežov odchod nesúvisí so žiadnym konkrétnym ochorením, ale len s pokročilým vekom. Benedikt XVI. podľa Lombardiho dospel k rozhodnutiu o svojom odchode v priebehu posledných mesiacov, a to sám a slobodne, bez akýchkoľvek vonkajších tlakov a úplne v súlade s cirkevným právom.

Benedikt XVI.Odchod celý svet prijal s pokorou a rešpektom. Svätý Otec má na to právo. No náhle a prekvapivé rozhodnutie určite vytvorí priestor pre mnohé špekulácie, prečo tak konal. Predstavitelia svetových cirkevných združení súhlasne ocenili prácu Benedikta XVI. pre ľudstvo. Izraelský hlavný rabín Jon Metzger pre Reuters uviedol, že vzťahy medzi Izraelom a Vatikánom nikdy neboli lepšie. „Pápež Benedikt XVI. si chce plniť svoje povinnosti stopercentne a aj to môže byť príčina jeho odstúpenia,“ uviedol slovenský kardinál Jozef Tomko. Podľa Tomka sú sily Benedikta XVI. slabšie. Slovenská diplomacia vysoko ocenila prínos pápeža v otázkach riešenia problémov globálnej krízy. Prezident SR Ivan Gašparovič si váži pontifikát Benedikta XVI., ktorým deklaroval hlboký záujem o duchovnosť ľudstva. Premiér R. Fico prijal toto rozhodnutie s rešpektom: „Benedikta XVI. som vnímal ako zástancu tradičných hodnôt, ktorý sa veľmi intenzívne zaujímal o dianie vo svete,“ uviedol R. Fico pre TASR.

Následníka pápeža Benedikta XVI. by mali kardináli zvoliť do konca marca 2013. Celý svet bude opätovne – ako naposledy v roku 2005 – sledovať, kto bude ďalším nasledovníkom sv. Petra. Slovenské národné noviny prinesú v najbližších číslach analýzu práce pápeža Benedikta XVI.

Téme sa budeme venovať prostredníctvom pera slovenského duchovného a spolupracovníka Vatikánu Jána Košiara.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.