Svätí solúnski bratia sú v hlavnom meste na indexe


cyril a metod socha v BASúsošie vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda v Bratislave nebude

Svätí solúnski bratia sú v hlavnom meste na indexe

Alexander GOCZ – Foto: archív

Keď pred vyše rokom vyhlásila Matica slovenská spolu so Spoločnosťou sv. Gorazda a Radou konferencie biskupov Slovenska verejnú anonymnú súťaž na súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda, ktorú napokon vyhral akademický sochár Anton Gábrik z Modry, zavládlo medzi slovenskými vlastencami a ctiteľmi cyrilo-metodskej tradície nadšenie. Dnes je už jasné, že odporcovia sochy zvíťazili.


Po nekonečných ťahaniciach, obštrukciách a štvavej mediálnej kampani napokon mestskí poslanci Bratislavy dosiahli svoje a 6. júna potvrdili rozhodnutie komisie, ktorá upravený návrh diela koncom apríla odmietla. Čas pritom naťahovali tak šikovne, že už nie je možné ani vypísať novú súťaž.

ZVÍŤAZILI ODPORCOVIA

Na margo rozhodnutia mestských poslancov predseda Matice slovenskej Marián Tkáč pre TASR povedal: „Čo sa už dá myslieť si a hovoriť o takom rozhodnutí? Neprijali ako na tácke ponúknutú ‚večnú‘ pripomienku, že sa tu, na území, na ktoré priamo vierozvestcovia prišli, vstúpili svojimi nohami, dôstojne oslávilo 1 150. výročie skvelej kultúrnotvornej misie, ktorú nám závidia všetci z okolia.“

cyril a metod 3 návrhy socha v BA

Žiadne návrhy sa "odborníkom" z Bratislavy nepáčili.

Zdá sa teda, že v našom hlavnom meste existuje vplyvná skupina ľudí, ktorí programovo útočia na všetky aktivity, ktoré čo i len trochu zaváňajú vlastenectvom, navyše keď sa do nich zapája Matica. Marián Tkáč k celej kauze dodáva: „My vyhlasovatelia verejnej súťaže sme s vedomím hlavného mesta a v súlade so zákonom vypísali súťaž. Prišlo do nej 24 návrhov a my sme ustanovili 12-člennú komisiu, v ktorej bola aj hlavná architektka Bratislavy. Napokon sme vybrali tri súsošia. Čo nasledovalo, bola bohapustá fraška: mesto donekonečna ustanovovalo jednu komisiu za druhou ako v časoch dávnych, aby sa nanovo posudzovalo to, čo jediná podľa zákona ‚právoplatná‘ komisia už posúdila. Nie, Bratislava nechce súsošie svätých bratov a výhovorky sú smiešne. Vraj boli chudí, iným sa nepáčilo, že boli bosí, ďalším dĺžka brady či absencia brady u sv. Gorazda.“

■ BUDÚ, ALE DREVENÍ...

Sklamaný predseda MS uzatvára: „ Poučený týmto škandalóznym postupom poprosil som priateľov z východného Slovenska, aby sme predsa len v tomto roku súsošie venované misii spred 1 150 rokov postavili. Bude z dreva, už ho dokončujú vo Vranove nad Topľou. Od 2. augusta t. r. bude stáť v Martine v Parku sv. Cyrila a Metoda pred budovou Matice.  Keby som bol jedným zo svätých bratov alebo nebodaj Gorazdom, rodákom z Močenka, hanbil by som sa za potomkov mužov a žien, medzi ktorých prišli, či spomedzi ktorých vzišli. Lebo po tom, čo ich Viching z nášho územia vyhnal, ich klopanie na dvere po 1 150 rokoch s prosbou, aby sme ich nanovo prijali, sme my nepočuli, nevpustili sme ich medzi nás. Čo spôsobuje našu hluchotu a slepotu? Vari sa ich bojíme? Vari nemáme čisté svedomie?“

A kde všade sa na Slovensku nachádzajú sochy a súsošia sv. Cyrila a Metoda? Najstaršie sochárske dielo zobrazujúce našich vierozvestcov stojí neďaleko Mojmíroviec, na ceste medzi Brančom a Poľným Kessovom. Autorom je prešovský sochár František Gibala. Zrealizoval ho na objednávku nitrianskeho župana v období prvej Slovenskej republiky. Najvýznamnejšie súsošie sv. Cyrila , Metoda a Gorazda je v Nitre, osadené na Hradnej ceste od roku 1990. Dielo v bronze zrealizovala akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová, ktorá sa cielene venuje téme Veľkej Moravy, a epoxidová replika tohto veľkolepého diela je umiestnená aj v Devíne pred Kostolom sv. Kríža z 13. storočia.

  • VĎAKA MATICI

Žilina sa na zrekonštruovanom námestí pri divadle a Kostole Najsvätejšej Trojice tiež pýši bronzovým súsoším sv. Cyrila a Metoda od žilinského sochára Ladislava Beráka. Odhalili ho v decembri 2004. Aj vďaka Miestnemu odboru Matice slovenskej (MS) v Prievidzi sa súčasťou starého mesta stalo aj súsošie našich vierozvestcov z dielne košovského sochára Stanislava Mikuša. Vďaka zbierke cez žreby prievidzských matičiarov sa mohol zrealizovať projekt pamätníka – súsošia Cyrila a Metoda v obci Kúty na slovensko-moravskom pomedzí od výtvarníka Mareka Ormandíka. Táto 2,60 metra vysoká bronzová socha bola odhalená 12. septembra 1998. V Nových Zámkoch je situované dielo novozámockého rodáka Romana Hrčku. Na ploche za kláštorom františkánov stojí originálne súsošie – solúnski bratia v dynamickom postoji na pootvorenej knihe, symbolickej plti, plávajú a pomáhajú si vysokým krížom. Odhalené bolo 5. júla 2011.

  • AJ V KOMÁRNE

Minulý rok pri príležitosti 15. výročia založenia Univerzity sv. Cyrila a Metoda konečne po dlhších prieťahoch bola odhalená socha, dielo zobrazujúce sv. Cyrila a Metoda, od nášho významného sochára a medailéra Wiliama Schiffera, ktorý žil striedavo v Paríži a Trnave. Ide o repliku jeho bronzového originálu, ktorý je umiestnený v Ríme. Za zmienku stojí aj 2,2 metra vysoká zliatinová socha sv. Cyrila a Metoda od známeho trebišovského sochára Jána Leška. Osadili ju na východnom Slovensku v obci Hlinné 15. júla 2012.

Najznámejšie súsošie solúnskych bratov je v Komárne. Štvormetrovú sochu sv. Cyrila a Metoda umiestnili na kruhovom okruhu Kossuthovho námestia v Komárne. Monumentálna socha od akademického sochára Ladislava Beráka vznikla už v roku 1999 a premiestnená bola až v júli 2010 v nesúhlasnej atmosfére miestnych menšinových obyvateľov spred mestskej budovy Matice slovenskej na objazd.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.