Súsošie vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda v Bratislave nebude
Svätí solúnski bratia sú v hlavnom meste na indexe
Alexander GOCZ – Foto: archív
Keď pred vyše rokom vyhlásila Matica slovenská spolu so Spoločnosťou sv. Gorazda a Radou konferencie biskupov Slovenska verejnú anonymnú súťaž na súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda, ktorú napokon vyhral akademický sochár Anton Gábrik z Modry, zavládlo medzi slovenskými vlastencami a ctiteľmi cyrilo-metodskej tradície nadšenie. Dnes je už jasné, že odporcovia sochy zvíťazili.
Po nekonečných ťahaniciach, obštrukciách a štvavej mediálnej kampani napokon mestskí poslanci Bratislavy dosiahli svoje a 6. júna potvrdili rozhodnutie komisie, ktorá upravený návrh diela koncom apríla odmietla. Čas pritom naťahovali tak šikovne, že už nie je možné ani vypísať novú súťaž.
■ ZVÍŤAZILI ODPORCOVIA
Na margo rozhodnutia mestských poslancov predseda Matice slovenskej Marián Tkáč pre TASR povedal: „Čo sa už dá myslieť si a hovoriť o takom rozhodnutí? Neprijali ako na tácke ponúknutú ‚večnú‘ pripomienku, že sa tu, na území, na ktoré priamo vierozvestcovia prišli, vstúpili svojimi nohami, dôstojne oslávilo 1 150. výročie skvelej kultúrnotvornej misie, ktorú nám závidia všetci z okolia.“
Žiadne návrhy sa "odborníkom" z Bratislavy nepáčili.
Zdá sa teda, že v našom hlavnom meste existuje vplyvná skupina ľudí, ktorí programovo útočia na všetky aktivity, ktoré čo i len trochu zaváňajú vlastenectvom, navyše keď sa do nich zapája Matica. Marián Tkáč k celej kauze dodáva: „My vyhlasovatelia verejnej súťaže sme s vedomím hlavného mesta a v súlade so zákonom vypísali súťaž. Prišlo do nej 24 návrhov a my sme ustanovili 12-člennú komisiu, v ktorej bola aj hlavná architektka Bratislavy. Napokon sme vybrali tri súsošia. Čo nasledovalo, bola bohapustá fraška: mesto donekonečna ustanovovalo jednu komisiu za druhou ako v časoch dávnych, aby sa nanovo posudzovalo to, čo jediná podľa zákona ‚právoplatná‘ komisia už posúdila. Nie, Bratislava nechce súsošie svätých bratov a výhovorky sú smiešne. Vraj boli chudí, iným sa nepáčilo, že boli bosí, ďalším dĺžka brady či absencia brady u sv. Gorazda.“
■ BUDÚ, ALE DREVENÍ...
Sklamaný predseda MS uzatvára: „ Poučený týmto škandalóznym postupom poprosil som priateľov z východného Slovenska, aby sme predsa len v tomto roku súsošie venované misii spred 1 150 rokov postavili. Bude z dreva, už ho dokončujú vo Vranove nad Topľou. Od 2. augusta t. r. bude stáť v Martine v Parku sv. Cyrila a Metoda pred budovou Matice. Keby som bol jedným zo svätých bratov alebo nebodaj Gorazdom, rodákom z Močenka, hanbil by som sa za potomkov mužov a žien, medzi ktorých prišli, či spomedzi ktorých vzišli. Lebo po tom, čo ich Viching z nášho územia vyhnal, ich klopanie na dvere po 1 150 rokoch s prosbou, aby sme ich nanovo prijali, sme my nepočuli, nevpustili sme ich medzi nás. Čo spôsobuje našu hluchotu a slepotu? Vari sa ich bojíme? Vari nemáme čisté svedomie?“
A kde všade sa na Slovensku nachádzajú sochy a súsošia sv. Cyrila a Metoda? Najstaršie sochárske dielo zobrazujúce našich vierozvestcov stojí neďaleko Mojmíroviec, na ceste medzi Brančom a Poľným Kessovom. Autorom je prešovský sochár František Gibala. Zrealizoval ho na objednávku nitrianskeho župana v období prvej Slovenskej republiky. Najvýznamnejšie súsošie sv. Cyrila , Metoda a Gorazda je v Nitre, osadené na Hradnej ceste od roku 1990. Dielo v bronze zrealizovala akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová, ktorá sa cielene venuje téme Veľkej Moravy, a epoxidová replika tohto veľkolepého diela je umiestnená aj v Devíne pred Kostolom sv. Kríža z 13. storočia.
- VĎAKA MATICI
Žilina sa na zrekonštruovanom námestí pri divadle a Kostole Najsvätejšej Trojice tiež pýši bronzovým súsoším sv. Cyrila a Metoda od žilinského sochára Ladislava Beráka. Odhalili ho v decembri 2004. Aj vďaka Miestnemu odboru Matice slovenskej (MS) v Prievidzi sa súčasťou starého mesta stalo aj súsošie našich vierozvestcov z dielne košovského sochára Stanislava Mikuša. Vďaka zbierke cez žreby prievidzských matičiarov sa mohol zrealizovať projekt pamätníka – súsošia Cyrila a Metoda v obci Kúty na slovensko-moravskom pomedzí od výtvarníka Mareka Ormandíka. Táto 2,60 metra vysoká bronzová socha bola odhalená 12. septembra 1998. V Nových Zámkoch je situované dielo novozámockého rodáka Romana Hrčku. Na ploche za kláštorom františkánov stojí originálne súsošie – solúnski bratia v dynamickom postoji na pootvorenej knihe, symbolickej plti, plávajú a pomáhajú si vysokým krížom. Odhalené bolo 5. júla 2011.
- AJ V KOMÁRNE
Minulý rok pri príležitosti 15. výročia založenia Univerzity sv. Cyrila a Metoda konečne po dlhších prieťahoch bola odhalená socha, dielo zobrazujúce sv. Cyrila a Metoda, od nášho významného sochára a medailéra Wiliama Schiffera, ktorý žil striedavo v Paríži a Trnave. Ide o repliku jeho bronzového originálu, ktorý je umiestnený v Ríme. Za zmienku stojí aj 2,2 metra vysoká zliatinová socha sv. Cyrila a Metoda od známeho trebišovského sochára Jána Leška. Osadili ju na východnom Slovensku v obci Hlinné 15. júla 2012.
Najznámejšie súsošie solúnskych bratov je v Komárne. Štvormetrovú sochu sv. Cyrila a Metoda umiestnili na kruhovom okruhu Kossuthovho námestia v Komárne. Monumentálna socha od akademického sochára Ladislava Beráka vznikla už v roku 1999 a premiestnená bola až v júli 2010 v nesúhlasnej atmosfére miestnych menšinových obyvateľov spred mestskej budovy Matice slovenskej na objazd.