Svoju politickú budúcnosť spájajú s pomaďarčením Rómov


turul štvorecStrana maďarskej komunity vracia k nám uhorskú Apponyiho asimilačnú politiku

Viliam KOMORA – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Nedávny kongres Strany maďarskej komunity okrem iného zvolil staronového predsedu Józsefa Berényiho. Jeho zámerom je vrátiť SMK do NR SR a pracovať proti úbytku maďarskej národnostnej menšiny, čo je zrejme možné len asimiláciou iných národov a národností.

 

József Berényi konštatoval, že maďarská menšina nikdy nebola na Slovensku v takej ťažkej situácii. Vyslovil tiež obavu zo zlučovania škôl na juhu a nedofinancovania menšinovej kultúry. Podľa neho na celoslovenskej úrovni dochádza k ignorovaniu maďarských tém.

■ PROGRAM PRE JUH

Most-Híd 1Staronový predseda Berényi má záujem vypracovať nový program pre južné Slovensko a menšiny, netají sa ambíciou vytvoriť zo SMK stranu južného Slovenska. Akoby tým pripúšťal autonomistické zámery, keď priamo hovorí o politickom pôsobení na južnom území nášho štátu. Zabúda však, že napriek tomu, že na juhu SR síce žijú príslušníci maďarskej národnostnej menšiny, no v menšinovom postavení popri tamojších Slovákoch s výnimkou dvoch okresov. Do umelého zvýšenia počtu príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny zasiahol ako ďalší MOST – HÍD. Na založení rómskeho Mostu (v ich jazyku Purt) sa dohodli predseda poslaneckého klubu Mosta – Híd László Solymos s príslušníkmi tejto národnostnej menšiny. Cieľom je údajne zbieranie a vyhodnocovanie návrhov a problémov tzv. maďarskej rómskej komunity. Purt by sa mal spoločne s Mostom – Híd spolupodieľať na riešení ich problémov. Purt sa má zo začiatku sústrediť najmä na južné Slovensko, ale neskôr na celú SR. Takto si chcú  zvýšiť vplyv na slovenskej politickej scéne.

■ RÓMSKY MOST          

Napriek tomu, že maďarská národnostná menšina nemá rada označenie ako slovenskí Maďari, v tomto prípade im vôbec neprekáža, že označujú inú národnosť ako maďarských Rómov. Zabúdajú však na to, že nejde o maďarských Rómov, ale o slovenských Rómov, tých, ktorí sa hlásia k maďarskej menšine, resp. používajú maďarčinu. Situáciu výstižne vystihol prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Rafael Rafaj. Označil to ako úsilie Mostu – Híd vo vzťahu k Rómom – za prerábanie menšín ako za Apponyiho v bývalom Uhorsku. Vstup Rómov do Mosta – Híd vidí ako hrozbu, že sa stanú príslušníkmi maďarskej národnostnej menšiny. Podľa Rafaja je to „kupčenie bugárovcov s volebnými hlasmi cigánskeho etnika na južnom Slovensku. SNS preto očakáva, že s kritikou prídu aj ľudsko-právne organizácie a ohradia sa proti etnickému inžinierstvu Mosta – Híd klonujúceho trojhybrid ‚maďarského Róma‘ na Slovensku“. Môžeme doplniť, že Most – Híd zrejme potrebuje hlas každého voliča. Toto je jednou z možností, ako zvýšiť početnosť príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny v SR a získavanie hlasov iného etnika na dosiahnutie politických a straníckych cieľov maďarskej národnostnej menšiny. Pozorne budeme sledovať, ako sa k tejto problematike postavia organizácie, ktoré pôsobia v oblasti ochrany ľudských práv. Či sa kriticky vyjadria k asimilačným snahám straníckych predstaviteľov maďarskej národnostnej menšiny a zaujmú jasné stanovisko alebo celý problém len prejdú tichom.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.