Turecko sa pokúsi zabrániť pádu kurdského mesta Kobané obliehaného IS

Utečenci území ovládaných Islamským štátom v tureckom utečeneckom tábore. Foto: TASR/AP

Istanbul 3. októbra (TASR) - Turecko si neželá, aby prevažne Kurdmi obývané sýrske mesto Kobané, ležiace neďaleko sýrsko-tureckých hraníc, padlo do rúk militantov z organizácie Islamský štát (IS), napísala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie tureckého premiéra Ahmeta Davutogla.

"Nechceli by sme, aby Kobané padlo. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme tomu zabránili," uviedol Davutoglu v diskusii s novinármi, ktorú vo štvrtok neskoro večer odvysielal turecký televízny kanál A Haber.

Sunnitskí extrémisti vedení IS obliehajú prevažne Kurdmi obývané Kobané už viac ako dva týždne. V dôsledku ich ofenzívy túto najmenšiu z troch Kurdmi ovládaných enkláv na severe a severovýchode Sýrie opustilo vyše 200.000 civilistov.

Ak by Kobané padlo, smerom do neďalekého Turecka by sa podľa prognóz OSN mohlo vydať okolo 400.000 ľudí, čo vyvoláva tlak na Turecko - člena NATO -, aby do vývoja udalostí zasiahlo.

Aj pod vplyvom uvedených okolností dal turecký parlament vo štvrtok vláde mandát umožňujúci povoliť armáde cezhraničné operácie na území Iraku a Sýrie. Mandát zároveň umožňuje rozmiestnenie príslušníkov armád iných štátov na území Turecka a povoľuje im využívať turecké vojenské základne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.