Železnice na staniciach upravia toalety pre imobilných

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 4. októbra (TASR) – Toalety pre imobilných a inak zdravotne postihnutých upravia na železničných staniciach tak, aby do nich pasoval eurokľúč. Ide o univerzálny kľúč od sociálnych zariadení, výťahov, plošín, šatní či špeciálne zabezpečených vchodov určených pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo matky s deťmi do troch rokov. Jeho vlastník môže použiť takto prispôsobené toalety v domovskej krajine aj v zahraničí.

Projekt Eurokľúč iniciovala Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá chce zdravotne postihnutým zlepšiť pohyb po verejných priestranstvách. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sú jedným z hlavných partnerov. „V krátkom čase pilotne nainštalujeme zámky na 20 železničných staniciach, v ktorých už máme vybudované WC pre imobilných,“ povedala pre TASR hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Prezident AOPP Petr Kučera poznamenal, že náklady budú v rámci ŽSR „rádovo niekoľko desiatok eur na každé WC“. O nákladoch a ich úhrade rokujú s jednou divíziou farmaceutickej firmy. Presnejšie informácie budú známe po budúcotýždňovom rokovaní.

Železnice majú celkovo vybudovaných 41 toaliet pre imobilných cestujúcich. Vo zvyšných 20 musia na zavedenie zámku podľa hovorkyne urobiť "ešte drobné úpravy". WC pre imobilných sa nachádza napríklad v Bratislave, Košiciach, Humennom, Poprade, Štrbskom Plese, Nitre, Trnave, Banskej Bystrici, Zvolene, Nových Zámkoch či Piešťanoch. Pre potreby imobilných plánujú železnice upraviť aj toalety v Prešove, Kysaku a Čiernej nad Tisou.

Jedným z hlavných partnerov pri zavedení projektu je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá chce, aby niektorí pacienti mali nárok na eurokľúč ako kompenzačnú pomôcku. V sídle svojho ústredia v Bratislave už inštalovala na toaletách prvý špeciálny zámok. Podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia budú takto prispôsobené toalety prístupné vo všetkých pracoviskách v priebehu šiestich mesiacov. Náklady na upravenie zámkov, asi 10.000 eur, bude poisťovňa financovať z balíka určeného na prevádzku poisťovne.

AOPP pre tento projekt oslovuje aj verejné samosprávy či zdravotnícke zariadenia a inštitúcie, v ktorých je predpoklad zvýšeného počtu osôb vrátane zdravotne postihnutých. Systém Eurokľúč bol vyvinutý v Nemecku a v Európe sa začal využívať už v roku 1986. Asociácia je členom európskeho pacientskeho fóra, prostredníctvom ktorého sa majú slovenské organizácie možnosť vyjadrovať k európskej legislatíve v oblasti práv pacientov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.