SNS: Na Dukle chýbajú slovenské nápisy, VHÚ mení sochy

Archívna snímka z odhalenia pamätníka v roku 1949. Foto: Archív VHÚ

Bratislava 6. októbra (TASR) - Predsedníctvo SNS s počudovaním berie na vedomie rozhodnutie Vojenského historického ústavu (VHÚ) vymeniť súsošie na Duklianskom pamätníku. Pre TASR to uviedol predseda SNS Andrej Danko s tým, že za ešte väčší problém považujú národniari chýbajúce slovenské nápisy v galérii pamätníka.

Výmenu súsošia Jána Kulicha Žalujem za kópiu pôvodnej sochy Jána Vítka z roku 1949 považuje SNS za omyl. "Chápali by sme to, ak by išlo o výmenu pôvodného umeleckého diela, podobne, ako došlo k výmene socialistického štátneho znaku za pôvodný z času výstavby tohto pamätníka. Zdá sa nám však neobvyklé vymieňať originálne umelecké dielo vytvorené pre pamätník za repliku niečoho, o čom je len hmlistá predstava," vysvetlil Danko.

Foto: TASR/AP

Chýbajúca slovenčina

"Ako slovenských vlastencov nás na Duklianskom pamätníku trápi niečo úplné iné a zásadové. Na cintoríne padlých česko-slovenských vojakov ležia vedľa seba vojaci slovenskej, ukrajinskej - rusínskej a českej národnosti," upozornil predseda SNS. V galérii pamätníka sú však podľa neho len nápisy v češtine v kapitálnej veľkosti, v ruštine a poľštine, v oboch prípadoch v polovičnej veľkosti.

Archívna snímka. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko počas tlačovej konferencie po 19. mimoriadnom sneme SNS 6. septembra 2014. Foto: TASR/Branislav Račko

"Je skutočnou neúctou k tam ležiacim slovenským vojakom, korí padli na území svojej vlasti a sú pochovaní v slovenskej zemi, že ich slávu nehlása aj slovenský nápis," vyhlásil predseda SNS. "O to by sa hádam mal starať riaditeľ VHÚ, nie o znehodnocovanie pamätníka neoriginálnym dielom," dodal Danko.

Slovenská národná strana sa v tomto smere obracia so žiadosťou aj na ministra obrany Martina Glváča. "Aby ako skutočný vlastenec zabezpečil v galérii i nápis v slovenskej reči. Tí vojaci si to zaslúžia a českému jazyku neuškodí, ak bude nápis v češtine rovnako veľký ako v ostatných jazykoch a uvoľní miesto slovenčine," uzatvoril Danko.

Minister obrany SR Martin Glváč (na snímke) sa zúčastnil na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety Vojenský čin roka 2013 18. júna 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

M. Čaplovič: Nelikvidujeme sochy

"Súsošie Žalujem bolo osadené v predpolí Pamätníka čs. armády s vojnovým cintorínom na Dukle v roku 1964 ako tretie v poradí. Nezavreli sme ho do depozitu, nezlikvidovali, nezničili, ako sa to často robilo za bývalého režimu, ale premiestnili do vstupnej haly práve modernizovanej vyhliadkovej veže na Dukle, kde bude mať dôstojné miesto. Postupne meníme celú koncepciu vyhliadkovej veže, zatraktívňujeme ju pre návštevníkov. Je to miesto, ktoré patrí k najviac navštevovaným v podduklianskom regióne," reagoval na otázku v súvislosti s umiestnením Kulichovho súsošia, ktoré bolo doteraz súčasťou pamätníka, 29. septembra riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič.

Foto: Archív VHÚ

Na pamätníku bola totiž v roku 1949 inštalovaná socha salutujúceho československého vojaka, čo malo podčiarknuť význam priľahlého cintorína, na ktorom sú pochovaní vojaci 1. československého armádneho zboru. V 50. rokoch však bola vymenená za súsošie, ktoré viac vyjadrovalo politickú požiadavku zvýrazniť československo-sovietsku družbu. Napokon v roku 1964 bolo na pamätník inštalované súsošie Žalujem, ktorého dominantou je sovietsky vojak, československý element z pomníka vypadol úplne. Podľa Čaploviča by však na cintoríne československých vojakov mal byť pamätník československého vojaka, preto VHÚ pristúpil k výmene za pôvodnú sochu.

"Na vyhotovení vernej kópie sochy československého vojaka pracujeme už vyše roka. Sme zodpovední za tento pamätník a jeho navrátenie do pôvodného stavu realizujeme postupne od roku 2011. Vnímame to aj ako zadosťučinenie našim otcom a starým otcom, ktorí bojovali po boku armád protihitlerovskej koalície na všetkých bojiskách druhej svetovej vojny, pod bojovou zástavou so štátnym znakom s dvojkrížom, ktorý mal lev s korunou na hrudi," dodal riaditeľ VHÚ s tým, že renovácia pamätníka sa začala pripravovať pred tromi rokmi.

Kópia pôvodnej sochy salutujúceho vojaka na Dukle, odhalia ju 6. októbra 2014 o 9,00 hod. na predpolí Pamätníka československých vojakov. Foto: VHÚ

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.