Velitelia teroristov sa presúvajú autami so symbolmi OBSE

Ukrajinský vojak hliadkuje pred konvojom vozidiel OBSE va kontrolnom stanovišti v dedine Debaltsevo v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 31. júla 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 7. októbra (TASR) - Napriek prímeriu boje na východe Ukrajiny neutíchajú a za posledných 24 hodín si vyžiadali život ďalšieho príslušníka vládnych síl a najmenej sedem zranených.

Proruskí separatisti naďalej ostreľujú strategicky dôležité letisko v Donecku, uviedli dnes ukrajinské agentúry UNIAN a Ukrinform s odvolaním sa na tlačovú službu vládnej protiteroristickej operácie (ATO).

Separatisti ostreľujú aj mesto Debaľcevo. Situácia je napätá aj v lokalite Ščasťa, kde delostrelecké granáty zasiahli tepláreň, informoval ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk, vedúci Centra vojenských a politických štúdií.

Vládni vojenskí pozorovatelia tvrdia, že napriek pokračujúcemu ostreľovaniu pozícií vládnych síl proruské jednotky ovládla panika, pretože počas víkendových bojov v oblasti letiska v Donecku prišli o takmer 500 mužov. Podľa výpovedí zranených povstalcov pre agentúru Ukrinform ich velitelia zradili, keď opustili svoje jednotky.

Podľa agentúry UNIAN sa na Ukrajine objavujú sťažnosti na prácu misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej úlohou je monitorovanie prímeria na východe krajiny.

Podľa bezpečnostného analytika Oleksija Meľnyka pracuje OBSE neefektívne a podáva neobjektívne informácie. Okrem toho sa podľa neho objavil prípad, keď niekoľkí "ruskí vojaci" údajne zneužili symboliku OBSE. "Je to dôvod obrátiť sa na medzinárodný súd," upozornil Meľnyk pre webový spravodajský portál ZIK.ua.

Tymčuk dnes pre televízny 5. kanál uviedol, že existujú dôkazy o tom, že "velitelia teroristických skupín" sa presúvajú autami so symbolom OBSE.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.