Papierové kolky len do konca roka, e-kolkami sa dá platiť na úradoch

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

"Žijeme v dobe, ktorá je dynamická, technologický rozvoj je významný, a to si vyžaduje, aby s novými riešeniami prišla aj štátna správa. Takým riešením je podľa nás systém e-kolok," uviedol dnes na stretnutí s novinármi štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Radko Kuruc. Ako dodal, digitalizácia systému má zvýšiť komfort občanov a firiem pri platení súdnych a správnych poplatkov a zároveň ho celý zjednodušiť a sprehľadniť.

Všetky záznamy o platbách budú evidované v centrálnom systéme. "Štát bude vedieť efektívnejšie vyhodnocovať fungovanie úradov na Slovensku, ale najmä sa zlepší kvalita života občanov, pretože nebudú viac musieť absolvovať rôzne postupy pred tým, ako prídu na úrad," povedal minister školstva a digitálny líder pre SR Peter Pellegrini.

Strategickým partnerom rezortu financií pri vývoji a prevádzkovaní systému e-kolok je Slovenská pošta. Dôvodom sú jej dlhoročné skúsenosti s distribúciou a predajom papierových kolkov, so spracovaním hotovosti, ale aj skutočnosť, že disponuje najväčšou pobočkovou infraštruktúrou v krajine i to, že je vlastnená štátom.

Občania už dnes môžu uhrádzať poplatky za úkony priamo na niektorých úradoch, a to v hotovosti alebo kartou. Papierové kolkové známky nepotrebujú na pracoviskách ministerstva vnútra, všetkých okresných dopravných inšpektorátoch a oddeleniach dokladov či na najväčších katastrálnych úradoch v krajských mestách. "Systém je dnes v prevádzke prostredníctvom takzvaných samoobslužných kiosk terminálov, ale do konca roka plánujeme nasadiť aj ďalšie distribučné kanály, napríklad mobilnú aplikáciu," priblížil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker.

"Hovoríme o 1000 úradoch, 4000 obslužných miestach a zhruba 10.000 úradníkoch, ktorí budú pracovať s týmto systémom," vyčíslil Drucker. Zdôraznil, že papierovými kolkami bude možné platiť do konca tohto roka a v predaji budú len do 30. novembra. Prevádzkové náklady na nový systém sa odhadujú na 8,5 milióna eur ročne, "papierový" systém stál štát približne 9 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.