Za najvyššieho krymského predstaviteľa zvolili Sergeja Aksionova

Proruský krymský premiér Sergej Aksionov Foto: TASR/AP

Simferopol 9. októbra (TASR) - Krymskí poslanci dnes jednohlasne zvolili za najvyššieho predstaviteľa regiónu Sergeja Aksionova. Zároveň rozhodli o tom, že bude súbežne zastávať aj doterajší post krymského premiéra. Oznámila to dnes agentúra TASS.

Kandidatúru Aksionova na post "hlavy Republiky Krym", ktorú Moskva považuje za súčasť Ruskej federácie, podporilo všetkých 75 poslancov krymskej Štátnej rady.

Prokremeľský politik bude zastávať post najvyššieho krymského predstaviteľa päť rokov. V súlade s jeho želaním tiež poslanci odhlasovali, aby súčasne zastával aj post predsedu regionálnej Rady ministrov. Krymská ústava takúto kumuláciu funkcií pripúšťa.

O funkciu "hlavy Republiky Krym" sa neúspešne uchádzali aj ďalší dvaja kandidáti - regionálny minister pre ekológiu a prírodné zdroje Gennadij Narajev a poslanec ruskej Štátnej dumy Alexandr Terentiev. Nezískali však podporu ani jediného poslanca.

V septembrových regionálnych parlamentných voľbách na Kryme vyše 70 percent voličov odovzdalo svoj hlas vládnej strane Jednotné Rusko, vedenej premiérom Dmitrijom Medvedevom. Išlo o prvé voľby na Kryme od marca, keď Rusko anektovalo tento pôvodne ukrajinský polostrov.

Republika Krym vyhlásila nezávislosť v marci na základe sporného referenda a následne sa stala súčasťou Ruskej federácie. Väčšina medzinárodného spoločenstva tento krok neuznala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.