Dlhy na poistnom je nutné uhradiť pred podaním žiadosti o dôchodok

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 10. októbra (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), aby si ešte predtým, ako požiadajú o dôchodok, splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni.

Predídu tak v budúcnosti zbytočným nedorozumeniam a komplikáciám pri rozhodovaní o nároku na dôchodok a určovaní jeho výšky.

Neplatenie poistného na dôchodkové poistenie včas a v správnej sume môže mať totiž za následok, že v budúcnosti môže byť suma priznaného dôchodku nízka, resp. vôbec nesplnia podmienky na jeho priznanie. Obdobie povinného dôchodkového poistenia SZČO, za ktoré nebolo zaplatené poistné, alebo bolo zaplatené poistné v nižšej sume, totiž nie je započítateľné na dôchodkové účely ako obdobie dôchodkového poistenia. Preto by živnostníci a ostatné SZČO mali venovať zvýšenú pozornosť včasnému a riadnemu plateniu poistného na dôchodkové poistenie.

Ak si nedoplatky na dôchodkovom poistení vyrovnajú včas a v správnej sume, obdobie dôchodkového poistenia sa im zhodnotí už pri posudzovaní nároku na dôchodok. Ak však povinne dôchodkovo poistená SZČO zaplatí dlžné poistné na dôchodkové poistenie neskôr, na toto obdobie sa pri rozhodovaní o nároku a určovaní jeho sumy neprihliadne. Sociálna poisťovňa ho zohľadní až odo dňa zaplatenia celej sumy dlžného poistného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.