Nobelovu cenu za mier získali Kailash Satyarthi a Malála Júsafzajová

Malála Júsufzajová Foto: TASR/AP

Oslo 10. októbra (TASR) - Laureátmi tohtoročnej Nobelovej ceny za mier sa stali indický bojovník za práva detí Kailash Satyarthi a pakistanská aktivistka za vzdelávanie dievčat Malála Júsafzajová.

Oznámil to dnes Nórsky Nobelov výbor, ktorý tento rok dostal rekordných 278 nominácií.

Členovia výboru ocenili Satyarthiho a Júsafzajovú "za ich zápas proti útlaku detí a mladých ľudí a za práva všetkých detí na vzdelanie".

Na prestížne ocenenie, dotované sumou osem miliónov švédskych korún (v prepočte 876.000 eur), bolo celkovo navrhnutých 231 osobností a 47 organizácií.

Za tohtoročných favoritov boli považovaní aj pápež František či bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Medzi možnými laureátmi sa spomínala aj Júsafzajová, meno indického aktivistu však v úvahách nefigurovalo.

Medzi známymi nominantmi bol aj konžský gynekológ Denis Mukwege, poskytujúci pomoc obetiam hromadného znásilnenia, ruský opozičný denník Novaja Gazeta či obyvatelia juhotalianskeho ostrova Lampedusa, ktorí čelia bezprecedentnému náporu imigrantov.

Ako zvyčajne, pred oficiálnym oznámením neprenikli do médií žiadne informácie o tohtoročnom laureátovi. Člen Nórskeho Nobelovho výboru Geir Lundestad však naznačil, že výber bol ťažší než v predchádzajúcich rokoch. Päťčlenný výbor musel absolvovať, namiesto obvyklých piatich či šiestich, až sedem stretnutí.

Vlani získala Nobelovu cenu za mier Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá dohliadala na likvidáciu bojových plynov v Sýrii. V roku 2012 bola ocenená Európska únia za dlhodobé úsilie v zjednocovaní kontinentu a presadzovaní demokracie a mieru.

Laureátmi tohtoročnej Nobelovej ceny za mier sa stali indický bojovník za práva detí Kailash Satyarthi a pakistanská aktivistka za vzdelávanie dievčat Malála Júsafzajová. Oznámil to dnes Nórsky Nobelov výbor, ktorý tento rok dostal rekordných 278 nominácií.

Nobelova cena za mier sa považuje za najdôležitejšie politické vyznamenanie.

Na rozdiel od ostatných Nobelových cien sa udeľuje v nórskom hlavnom meste Oslo. Komisiu, ktorá vyberá kandidátov, tvoria piati členovia nórskeho parlamentu. Koná sa tak presne podľa poslednej vôle, ktorú zanechal švédsky vynálezca Alfred Nobel. Dôvod, prečo určil na udeľovanie ceny mieru nórsku komisiu, nie je známy. Podľa jednej domnienky mohol byť Nobel v čase spisovania závetu ovplyvnený nórskym spisovateľom Björnstjernom Björnsonom, ktorý bol v tom období významným mierovým aktivistom.

Ilustračné foto Foto: TASR

Prvými ocenenými v roku 1901 boli Jean Henry Dunant, zakladateľ Červeného kríža a Frédéric Passy. Organizácia Červený kríž (Red Cross) sa odvtedy trikrát stala nositeľkou Nobelovej ceny za mier (1917, 1944, 1963). Ďalšia humanitárna organizácia UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) získala ocenenie v rokoch 1954 a 1981. Minulý rok sa laureátom Nobelovej ceny za mier stala Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) za svoje rozsiahle úsilie o likvidáciu chemických zbraní.

Matka Tereza Foto: TASR/AP Photo

Prvou ocenenou ženou bola v roku 1905 Bertha von Suttner. Okrem nej dostalo cenu ďalších jedenásť žien (v roku 1979 to bola Matka Tereza. Na jej popud bol zrušený obvyklý banket).
Najmladšou držiteľkou ceny bola Mairead Corrigan, ktorá si cenu prevzala v roku 1976, keď mala 32 rokov.

Najstarším oceneným bol Joseph Rotblat, v roku prevzatia ceny (1995) mal 87 rokov.

Nacistický vodca Adolf Hitler bol na Nobelovu cenu za mier nominovaný v roku 1939. Nominoval ho člen švédskeho parlamentu – antifašista Erik Gottfrid Christian Brandt, ktorý nomináciu myslel ako satirickú kritiku v súvislosti s nomináciou britského premiéra Neville Chamberlaina na túto cenu. Tento jeho čin sa nestretol s pochopením a Brandt svoj návrh stiahol. Hitler zakázal Nemcom prijímať Nobelove ceny, keď mierovú cenu v roku 1935 dostal pacifista a protinacisticky orientovaný novinár Carl von Ossietzky. Hitlerovo rozhodnutie zabránilo trom nemeckým vedcom prevziať si ceny za chémiu a medicínu (Richard Kuhn – 1938, Adolf Butenandt – 1939 a Gerhard Domagk – 1939).

Socha bývalého indického politika, mysliteľa a vodcu Mahátmu Gándhího. Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Indický štátnik Mahátma Gándhí, symbol nenásilia, bol nominovaný na ocenenie niekoľkokrát, naposledy krátko pred násilnou smrťou v roku 1948. Na jeho počesť sa nórska komisia rozhodla v tom roku Nobelovu cenu za mier neudeliť, "pretože sa nenašiel vhodný žijúci kandidát".

Jeden laureát sa ceny vzdal. Stalo sa to v roku 1973, keď boli na cenu za mier nominovaní americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger a vietnamský politik Le Duc Tho. Obaja boli nominovaní za Parížsku mierovú zmluvu podpísanú v januári 1973, ktorá mala priniesť mier vo Vietname. Le Duc Tho však cenu odmietol, pretože boje vo Vietname pokračovali.

Aktivistka za ľudské práva iránska právnička Širin Ebadiová v novembri 2009 informovala, že iránsky súd zmrazil jej bankové účty a pozastavil vyplácanie dôchodkových dávok pre ňu a jej manžela. Úrady na základe nariadenia súdu zhabali aj obsah bankového boxu Ebadiovej, v ktorom mala aj medailu a diplom spojené s udelením Nobelovej ceny v roku 2003. Udalosť rozpútala diplomatický spor medzi Teheránom a Oslom. Iránske úrady jej napokon o mesiac ocenenie vrátili. Išlo o vôbec prvý prípad, keď nejaký štát "zhabal" Nobelovu cenu za mier.

Izraelský jadrový technik Mordechaj Vanunu, ktorý v 80. rokoch 20. storočia svetu odhalil tajný jadrový program židovského štátu, požiadal 24. februára 2010 výbor, aby ho vyškrtol zo zoznamu kandidátov na Nobelovu cenu za mier. Vanunu si neželal cenu, ktorej držiteľom je aj izraelský prezident Šimon Peres. Vanunu označil Peresa, ktorý získal cenu v roku 1994 ako vtedajší minister zahraničných vecí, za otca tajného jadrového programu Izraela.

Liou Siao-po Foto: TASR/AP

Na slávnostnej ceremónii udeľovania Nobelovej ceny za mier v roku 2010 neodovzdali prestížne ocenenie do rúk jeho laureáta. Čínske úrady neumožnili laureátovi - väznenému disidentovi Liou Siao-poovi odcestovať do Osla a na mieste, kde mal sedieť, bolo symbolicky iba prázdne kreslo. Liou Siao-po si odpykával 11-ročný trest odňatia slobody ako spoluorganizátor Charty'08. Vo väzení sa v čase udeľovania ceny nachádzal aj ťažko chorý nemecký pacifista a žurnalista Carl von Ossietzky (v roku 1935) a mjanmarská politička Aun Schan Su Ťij si v roku 1991 svoju cenu tiež nemohla prevziať, pretože bola v domácom väzení.

Nobelovu cenu za mier, ktorú v roku 1936 udelili vtedajšiemu argentínskemu ministrovi zahraničných vecí Carlosovi Saavedrovi Lamasovi (1878-1959) za jeho mierotvornú úlohu v argentínsko-paraguajskom konflikte, vydražili v roku 2014 v americkom meste Baltimore za 1,16 milióna dolárov (843.000 eur). Išlo iba o druhú vydraženú Nobelovu cenu za mier. Tá prvá našla v roku 1985 nového majiteľa za 17.000 dolárov v Londýne vo Veľkej Británii. Išlo o ocenenie, ktoré v roku 1903 udelili britskému poslancovi sirovi Williamovi Randalovi Cremerovi (1828-1908), ktorý patril medzi priekopníkov medzinárodnej arbitráže.

Foto: TASR/AP

TASR prináša kompletný zoznam laureátov Nobelovej ceny za mier od roku 1901.

1901 - Jean Henri Dunant (Švajčiarsko) a Frédéric Passy (Francúzsko).
1902 - Élie Ducommun a Charles Albert Gobat (obaja Švajčiarsko).
1903 - Sir William Randal Cremer (Veľká Británia).
1904 - Ústav medzinárodného práva - Institut de droit international (Gent - Belgicko).
1905 - Barónka Bertha Sophie Felicia von Suttner, narodená v Prahe, prezidentka Stáleho medzinárodného mierového výboru so sídlom v Berne.
1906 - Theodore Roosevelt (USA), 26. prezident USA - 1901-1909 (republikán).
1907 - Ernesto Teodoro Moneta (Taliansko) a Louis Renault (Francúzsko).
1908 - Klas Pontus Arnoldson (Švédsko) a Fredrik Bajer (Dánsko).
1909 - Auguste Beernaert (Belgicko) a Barón Paul Henri d'Estournelles de Constant (Francúzsko).
1910 - Stály medzinárodný výbor mieru - Bureau International Permanent de la Paix (Bern - Švajčiarsko).
1911 - Tobias Michael Carel Asser (Holandsko) a Alfred Hermann Fried (Nemecko).
1912 - Elihu Root (USA).
1913 - Henri la Fontaine (Belgicko).
1914 - cena nebola udelená.
1915 - cena nebola udelená.
1916 - cena nebola udelená.
1917 - Medzinárodný výbor Červeného kríža - Comité international de la Croix Rouge (Ženeva - Švajčiarsko).
1918 - cena nebola udelená.
1919 - Thomas Woodrow Wilson (USA), 28. prezident USA - 1913-1921 (demokrat).
1920 - Léon Victor Auguste Bourgeois (Francúzsko).
1921 - Hjalmar Branting (Švédsko) a Christian Lous Lange (Nórsko).
1922 - Fridtjof Nansen (Nórsko).
1923 - cena nebola udelená.
1924 - cena nebola udelená.
1925 - Sir Austen Chamberlain (Veľká Británia) a Charles Gates Dawes (USA).
1926 - Aristide Briand (Francúzsko) a Gustav Stresemann (Nemecko).
1927 - Ferdinand Buisson (Francúzsko) a Ludwig Quidde (Nemecko).
1928 - cena nebola udelená.
1929 - Frank Billings Kellogg (USA).
1930 - Arcibiskup Nathan Söderblom (Švédsko).
1931 - Jane Addamsová (USA) a Nicholas Murray Butler (USA).
1932 - cena nebola udelená.
1933 - Sir Norman Angell (Veľká Británia).
1934 - Arthur Henderson (Veľká Británia).
1935 - Carl von Ossietzky (Nemecko), pacifista a protinacisticky orientovaný novinár.
1936 - Carlos Saavedra Lamas (Argentína), vyjednávač v konflikte medzi Paraguajom a Bolíviou.
1937 - Lord Robert Cecil (Veľká Británia).
1938 - Nansenov medzinárodný úrad pre utečencov - Office international Nansen pour les Réfugiés (Ženeva - Švajčiarsko).
1939 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1940 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1941 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1942 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1943 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1944 - Medzinárodný výbor Červeného kríža.
1945 - Cordell Hull (USA).
1946 - Emily Greene Balchová (USA), prezidentka Medzinárodného ženského združenia pre mier a slobodu a John Raleigt Mott (USA), prezident Svetovej aliancie mladých mužov kresťanskej asociácie.
1947 - Koncil spoločnosti priateľov (kvakeri) - Friends Service Council (Veľká Británia) a Komisia Americkej spoločnosti priateľov (kvakeri) - American Friends Service Committee (Washington,DC - USA).
1948 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1949 - Lord John Boyd-Orr (Veľká Británia).
1950 - Ralph Bunche (USA), profesor Harvardskej univerzity Cambridge, výkonný vyjednávač v Palestíne.
1951 - Léon Jouhaux (Francúzsko).
1952 - Albert Schweitzer (Francúzsko), misionár, chirurg, pôsobiaci v africkej krajine Gabon.
1953 - George Catlett Marshall (USA), iniciátor a tvorca Marshallovho plánu.
1954 - Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov - Office of the United Nations High Commissioner for Refugees - UNHCR (Švajčiarsko).
1955 - cena nebola udelená.
1956 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1957 - Lester Bowles Pearson (Kanada).
1958 - Georges Pire (Belgicko).
1959 - Philip Noel-Baker (Veľká Británia).
1960 - Albert Lutuli (Juhoafrická republika, JAR), predseda Afrického národného kongresu - ANC.
1961 - Dag Hammarskjöld (Švédsko), generálny tajomník Organizácie Spojených národov, in memoriam.
1962 - Linus Carl Pauling (USA).
1963 - Medzinárodný výbor Červeného kríža a Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (Švajčiarsko).
1964 - Martin Luther King (USA), baptistický pastor, bojovník za občianske práva.
1965 - Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF).
1966 - cena nebola udelená.
1967 - cena nebola udelená. (Finančná časť ceny bola vložená z 1/3 do spoločného fondu Nobelových cien, z 2/3 do zvláštneho fondu Nobelovej ceny za mier.)
1968 - René Cassin (Francúzsko), predseda Európskeho súdneho dvoru pre ľudské práva.
1969 - Medzinárodná organizácia práce (ILO).
1970 - Norman Ernest Borlaug (USA), vedec Medzinárodného centra pre šľachtenie kukurice a pšenice.
1971 - Willy Brandt, západonemecký kancelár. Iniciátor zbližovania NSR s NDR a ostatnými krajinami tzv. východného bloku.
1972 - cena nebola udelená.
1973 - Henry A. Kissinger (USA), minister zahraničných vecí USA a Le Duc Tho (Vietnam), člen vietnamského politbyra, za sprostredkovanie mierovej dohody s cieľom ukončiť vojnu vo Vietname.
1974 - Seán Mac Bride (Írsko), prezident a zakladateľ organizácie Amnesty International a Eisaku Sato (Japonsko), predseda japonskej vlády.
1975 - Andrej Dmitrijevič Sacharov (ZSSR), jadrový fyzik.
1976 - Betty Williamsová a Mairead Corriganová (obidve Veľká Británia), zakladateľky mierového hnutia v Severnom Írsku.
1977 - Amnesty International (Veľká Británia).
1978 - Mohamed Anwar as-Sadat (Egypt), prezident Egyptskej arabskej republiky a Menachem Begin (Izrael), premiér Izraela, mieroví vyjednávači.
1979 - matka Tereza (India), misionárka z Kalkaty, predstaviteľka kresťanských charitatívnych misií.
1980 - Adolfo Pérez Esquivel (Argentína), architekt, sochár, obhajca ľudských práv.
1981 - Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (Švajčiarsko).
1982 - Alva Myrdalová (Švédsko) a Alfonso García Robles (Mexiko), diplomati.
1983 - Lech Walesa (Poľsko), vodca hnutia Solidarita, obhajca ľudských práv.
1984 - Desmond Mpilo Tutu (Juhoafrická republika), biskup z Johannesburgu, bojovník proti apartheidu.
1985 - Medzinárodné združenie Lekári proti jadrovej vojne so sídlom v americkom Bostone (USA).
1986 - Elie Wiesel (USA), spisovateľ, humanista, predseda komisie vyšetrujúcej holokaust.
1987 - Oscar Arias Sánchez (Kostarika), prezident Kostariky.
1988 - Mierové sily OSN - United Nations Peacekeeping Forces.
1989 - Tändzin Gjamccho, 14. dalajláma (Tibet, po jeho okupácii v roku 1950 Čínou emigroval do Indie), duchovný a politický vodca tibetského ľudu.
1990 - Michail Gorbačov (ZSSR), prvý a posledný prezident ZSSR.
1991 - Aun Schan Su Ťij, (Barma, v súčasnosti Mjanmarsko), predstaviteľka opozície.
1992 - Rigoberta Menchú Tumová (Guatemala), bojovníčka za ľudské práva a rovnoprávnosť Indiánov.
1993 - Nelson Mandela (Juhoafrická republika), vodca Afrického národného kongresu a Frederik Willem de Klerk (Juhoafrická republika), prezident Juhoafrickej republiky.
1994 - Jásir Arafat, vodca Organizácie za oslobodenie Palestíny, Šimon Peres, minister zahraničných vecí Izraela a Jicchak Rabin, premiér Izraela.
1995 - Josef Rotblat (Veľká Británia) a Pugwashská konferencia - Pugwash Conferences on Science and World Affairs (Pugwash - Kanada).
1996 - Biskup Carlos Filipe Ximenes Belo, José Ramos-Horta (obaja Východný Timor).
1997 - Medzinárodné hnutie za zákaz nášľapných mín - ICBL (USA) a Jody Williamsová (USA).
1998 - John Hume, predseda Sociálnodemokratickej a labouristickej strany (SDLP) a David Trimble, líder Ulsterskej unionistickej strany (obaja Severné Írsko).
1999 - Lekári bez hraníc (Švajčiarsko).
2000 - Kim Te-džung, prezident Kórejskej republiky.
2001 - Organizácia Spojených národov (OSN) a Kofi Annan (Ghana), generálny tajomník OSN.
2002 - Jimmy (James Earl) Carter (USA), 39. prezident USA - 1977-1981 (demokrat).
2003 - Širin Ebadiová (Irán), právnička.
2004 - Wangari Muta Maathaiová (Keňa), ekologická aktivistka.
2005 - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a Muhammad Baradej (Egypt), generálny riaditeľ MAAE.
2006 - Muhammad Júnus (Bangladéš), ekonóm a Banka Grameen (Bangladéš).
2007 - Medzivládna komisia OSN pre klimatické zmeny - IPCC (Švajčiarsko) a Albert Arnold Gore (USA), bývalý americký viceprezident.
2008 - Martti Ahtisaari (Fínsko), diplomat, bývalý fínsky prezident, mierový vyjednávač.
2009 - Barack Obama, 44. prezident USA (demokrat).
2010 - Liou Siao-po (Čína), väznený disident, literárny kritik a historik. V roku 2008 sa stal jedným zo spoluautorov a prvých signatárov Charty 08, dokumentu, ktorý vyzýva na rozsiahle politické reformy v Číne.
2011 - Libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, jej krajanka a mierová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská aktivistka za práva žien a demokraciu Tawakúl Karmánová.
2012 - Európska únia (EÚ) za svoju dlhodobú úlohu v zjednocovaní kontinentu a presadzovaní demokracie a mieru.
2013 - Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) za svoje rozsiahle úsilie o likvidáciu chemických zbraní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.