Laureáti Nobelovej ceny žiadajú prepustenie čínskeho disidenta

Demonštrant , ktorý má na tvári podobizeň laureáta Nobelovej ceny mieru za rok 2010 Číňana Liou Siao-poa. Foto: TASR/AP

New York 11. októbra (TASR) - Štyria laureáti Nobelovej ceny sa listom obrátili na Organizáciu Spojených národov a Európsku úniu, aby vyvinuli nátlak na čínsku vládu a zabezpečili prepustenie väzneného ľudskoprávneho aktivistu Liou Siao-poa - nositeľa Nobelovej ceny za mier z roku 2010. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Štyria ďalší nositelia tohto prestížneho ocenenia - Mairead Maguirová, Desmond Tutu, Jody Williamsová a Shirin Ebadiová - vo svojom otvorenom liste vyjadrili hlboké rozhorčenie nad Siao-poovým uväznením a prostredníctvom OSN a EÚ vyzvali čínsku vládu, aby slávneho disidenta a literárneho kritika, ktorého v roku 2009 odsúdili na dlhoročné väzenie, okamžite prepustila.

Čínsky literárny kritik, historik, aktivista za ľudské práva a politický väzeň Liou Siao-po si odpykáva 11 rokov väzenia pre obvinenia z rozvracania štátu.

Počas jeho pobytu za mrežami mu bola v roku 2010 udelená Nobelova cenu za mier za "nenásilný a dlhodobý zápas za základné ľudské práva v Číne".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.