Podmorské elektrické káble prepoja Nórsko, Nemecko a Britániu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 13. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes privítala správu z Osla o plánoch na podmorské zavedenie elektrických káblov, ktoré budú spájať Nórsko s Nemeckom a Veľkou Britániou.

Európska komisia privítala správu nórskej vlády podporiť projekt na výstavbu dvoch podmorských káblov, ktoré prepoja Nórsko s Nemeckom, respektíve s Veľkou Britániou. Oba podmorské káble s kapacitou 1400 MW umožnia trom uvedeným krajinám vzájomnú výmenu elektriny a využívanie potenciálu nórskych vodných elektrární.

Eurokomisár zodpovedný za energetiku Günther Oettinger v tejto súvislosti uviedol, že tento projekt výrazne pomôže integrovať obnoviteľné zdroje energie v severozápadnej Európe.

"Nemecko a Spojené kráľovstvo budú môcť predávať energiu z obnoviteľných zdrojov do Nórska, keď budú priaznivé poveternostné podmienky. Nórsko im zas môže predávať elektrinu z vodných elektrární. To bude prínosom pre obe strany a vyrovnávanie energetického systému," konštatoval Oettinger.

Nórska vláda dnes udelila licencie, ktoré umožnia vybudovanie dvoch trás podmorských káblov. Projekt NORD.LINK má prepojiť Nórsko s Nemeckom a Sieť Severného mora (NSN) bude spájať nórske pobrežie s britským. Cieľom je, aby oba podmorské káble boli v prevádzke najneskôr v roku 2020.

Integrácia trhov s elektrinou z Nórska, Nemecka a Veľkej Británie, ktoré v súčasnosti nie sú priamo prepojené, zaistí lepšie zabezpečenie dodávok energie v týchto krajinách, zvýši účinnosť trhu a podporí ďalšiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.