Prezident A. Kiska svoj plat opäť venoval rodinám v núdzi

Preziden Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 14. októbra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska opäť venoval svoj plat na pomoc ľuďom v núdzi. Aj svoju septembrovú čistú mzdu rozdelil medzi desať rodín. Každá z nich dostala viac ako 518 eur. Informuje o tom kancelária prezidenta.

Adresátov pomoci vybral prezident na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi - Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.

Príspevok dostala rodina z východného Slovenska. Otec, živiteľ rodiny so štyrmi maloletými deťmi, má ťažké onkologické ochorenie. Jeho manželke sa nedávno skončila materská dovolenka a momentálne si hľadá prácu. Rodina prišla o strechu nad hlavou aj pre finančnú náročnosť liečenia a momentálne žije v ubytovni. Nájom im pohltí väčšinu príjmu a tak rodina nemá prostriedky na školské potreby či zimné oblečenie.

Ďalší príspevok dostala matka z Brezna, ktorá sa sama stará o 18-ročného syna, autistu, pričom je ťažko zdravotne postihnutá, trpí vážnou formou cukrovky. Rodina žije len z jej nízkeho príjmu. Peniaze dostane aj otec zo Sniny, ktorý sa sám stará o dvoch synov. Tých matka opustila, nejaví o deti záujem, ani neplatí výživné. Mladší dvojročný chlapec trpí ťažkým ochorením imunity, s ktorým sú spojené veľké výdavky.

Dôchodkyňa - Popradčanka, ktorá je onkologickou pacientkou, dostane tiež príspevok od prezidenta. Spolu s manželom musia vyžiť z dvoch nízkych starobných dôchodkov. Liečba pohltí veľkú časť príjmu, ale dvojica musí splácať aj podnájom a úver, ktorý si museli zobrať, keďže manželke bol na niekoľko rokov dôchodok odobratý. Príspevok dostane starobná dôchodkyňa z Nitry, ktorá trpí ochorením ALS. Celodennú opateru jej poskytuje manžel, ktorý pre starostlivosť o ňu odišiel do predčasného dôchodku. Za opatrovanie nepoberá nijaký príspevok.

Pomoc od Kisku dostal aj šestnásťročný mladík z Novák, ktorý žije s rodičmi a dvoma bratmi. Otec a najstarší syn majú kongenitálnu myopatiu (neurologické ochorenie). Syn je na invalidnom vozíku a trpí aj vrodenou chorobou bedrových kĺbov. Nedávno podstúpil náročnú operáciu chrbtice. Otec chodí, ale s problémami. Pracoval ako učiteľ, prišiel však o prácu. Rodina je momentálne bez hlavného príjmu a žije z opatrovateľského príspevku a podpory v nezamestnanosti.

Kiska poslal príspevok aj matke desaťmesačného bábätka z Kopčian, ktoré trpí metabolickou poruchou. Nevie sedieť, držať hlavičku, má kŕče, niekoľkokrát denne potrebuje odsávať. Žije so svojimi rodičmi striedavo u maminých a otcových rodičov. Mladá rodina žije z rodičovského príspevku, prídavkov na dieťa a otcovho občasného zárobku z brigád.

Príspevok dostane aj 24-ročná matka dvoch detí z Blažíc. Diagnostikovali jej zhubný nádor. Rodina žije v jednej miestnosti rodinného domu u príbuzných. Nemá k dispozícii sociálne zariadenie. Príjem rodiny tvorí dávka v hmotnej núdzi, ktorý musí matka čiastočne odpracovať a aktivačný príspevok druha, ktorý vykonáva služby pre obec.

Prezident prispel aj vysokoškolskému študentovi z Košíc, ktorý ako dieťa po dlhých rokoch fyzického a psychického týrania otcom ušiel k svojej adoptívnej mame. Keď ho aj tá odmietla prijať, požiadal o umiestnenie v detskom domove. Ešte počas pobytu v domove začal pomáhať v charitatívnej organizácii. Dnes študuje na dvoch vysokých školách. Na jednej právo, na druhej sociálnu prácu. Peniaze od prezidenta SR použije na financovanie svojho štúdia.

Príspevok dostane aj 33-ročná matka z Modry, ktorá sa sama stará o dve malé deti. Otec ich opustil a zanechal po sebe dlhy. Na deti neprispieva. Matke diagnostikovali rakovinu a absolvovala deväť operácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.