Finančné úrady v Česku umožnia platiť dane platobnou kartou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 14. októbra (TASR) - Firmy, ktoré vydávajú platobné karty, môžu v Česku oslavovať dobytie ďalšej bašty. Informuje o tom portál iDNES.cz. Kartou bude možné zaplatiť na finančnom úrade daň. Novinku však budú od budúceho roka testovať maximálne tri úrady.

Námestníčka ministra financií Simona Hornochová potvrdila, že sa tento spôsob platby dane zamýšľa využiť najmä na frekventovaných finančných úradoch.

Pilotný projekt platobných terminálov by sa mal v ČR uviesť do života od 1. januára budúceho roka. V júli sa experiment vyhodnotí.

Pre ministerstvo financií sú bezhotovostné platby prioritou. Sľubuje si od nich, že obmedzia tieňovú ekonomiku a daňové úniky. S každou pokladnicou na finančných úradoch sú navyše spojené náklady na bezpečnosť a existuje aj riziko prijímania falzifikátov.

Kartové firmy však nebudú dostávať províziu z každej platby, čo je pravidlom pri bežných platbách. Daň musí totiž dostať štát celú. Poplatky za služby budú inkasovať priamo od ministerstva.

Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pre ČR, potvrdil, že spoločnosť už upravila ekonomický model, jedno percento z transakcie by sa neplatilo.

V hotovosti vlani zaplatili ľudia na finančných úradoch 5,8 miliardy Kč (210,56 milióna eur).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.