Sever Talianska zasiahli znova silné lejaky, zahynuli dve ženy

Pohľad na spenenú rieku Pád v centre talianskeho Turína. Archívne foto Foto: TASR/AP

Rím 15. októbra (TASR) - Prudkú lejaky a búrky zasiahli v noci na dnes severnú časť Talianska. Pri silných zrážkach v Toskánsku prišli o život dve staršie ženy, sestry, ktorých auto v obci Sgrilozzo v provincii Grosseto južne od Florencie strhli vody rozvodnenej rieky, informovali dnes talianske médiá.

Výčiny počasia hlásili aj z prímorského letoviska Orbetello. Rieka Elsa, tečúca cez provinciu Grosseto, vystúpila na viacerých miestach z brehov. Neďaleko od provincie muselo podľa správ opustiť svoje domovy 27 ľudí, uviedla rakúska agentúra APA.

Silné dažde a povodne postihli opätovne aj severovýchod Talianska. V pobrežnom meste Terst zaplavilo početné ulice a obchody.

Počasie trápi sever Talianska už niekoľko dní. Len v Janove, kde zahynul jeden človek, úrady odhadovali škody na stovky miliónov eur. Miliónové škody hlásili z Parmy a regiónu Piemont.

Taliansky prezident Giorgio Napolitano vyzval na rázne opatrenia na stabilizáciu pôdy v rizikových oblastiach. Za dramatickou situáciou v Janove sú podľa neho aj zlé úradnícke rozhodnutia a nedbanlivosť. Pohromu spôsobila nielen klimatická zmena, ale aj ilegálne nepriepustné spevňovanie brehov riek.

"Prežívame fázu, v ktorej sa v Taliansku musíme dôrazne angažovať za ochranu životného prostredia, pretože zažívame mimoriadne katastrofálne prírodné úkazy," vyhlásil Napolitano.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.