Ján Richter nebude čeliť odvolávaniu do 7, ale až do 30 dní od návrhu

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 15. októbra (TASR) - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) nebude v parlamente čeliť opozičnému návrhu na odvolanie do siedmich dní od odovzdania potrebných poslaneckých podpisov, ale až do 30 dní. Uviedol to dnes hovorca predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer-SD) Pavol Chovanec s tým, že opozícia podala návrh zmysle článku 88 Ústavy SR.

V ňom sa píše, že "návrh na vyslovenie nedôvery vláde SR alebo jej členovi prerokuje NR SR vtedy, keď o to požiada najmenej pätina jej poslancov". Podľa Pašku to znamená lehotu do 30 dní. "Chybička sa stala, ale je to tak. Návrh na odvolanie neobsahuje náležitosti tak, aby som to musel zvolať do siedmich dní," upozornil Paška v televízii TA3.

Iný článok Ústavy SR hovorí, že "predseda NR SR zvolá schôdzu NR SR aj vtedy, ak o to požiada najmenej pätina jej poslancov. V takomto prípade zvolá schôdzu do siedmich dní". "V priloženom návrhu poslancov na vyslovenie nedôvery nie je zmienka, že by sa schôdza mala konať do siedmich dní. Príloha obsahuje len návrh na vyslovenie nedôvery a nie návrh na zvolanie schôdze NR SR. Čiže uvedené podanie napĺňa len čl. 88 Ústavy SR, kde je podmienka na jeho prerokovanie žiadosť najmenej pätiny poslancov," uviedol Chovanec.

Poslanec Alojz Hlina (nezaradený), ktorý odvolávanie Richtera inicioval a vyzbieral potrebné podpisy od poslancov, pre TASR reagoval, že "Pavol Paška má naplánovanú služobnú cestu do Ženevy od dnešného dňa do piatku (17. 10.) a preto sa nebude trápiť s nejakým odvolávaním Richtera. Nechce nechať Janu Laššákovú riadiť schôdzu, preto vymysleli takto obštrukciu".

Opozícia podala návrh na odvolanie ministra Richtera 9. októbra. Richter si podľa opozície nezaslúži miesto vo vláde pre viaceré veci. Ministrovi opozícia vyčíta kauzu Star EU aj dotáciu vo výške 23.000 eur, ktorú dostal koncom augusta na vytvorenie štyroch pracovných miest exekútorský úrad Rudolfa Krutého. Opozícia tvrdí, že na odvolanie ministra Richtera je oveľa viac dôvodov, nezvláda totiž podľa nej svoju rezortnú agendu. Pod návrh na odvolanie ministra sa podpísalo 35 opozičných poslancov.

Vláda nesúhlasí s opozičným návrhom na odvolanie ministra J. Richtera

Vládny kabinet nesúhlasí s návrhom opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR na odvolanie ministra práce Jána Richtera z jeho funkcie. Tento pokus považuje len za súčasť začínajúcej sa kampane pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, ktoré budú v polovici novembra.

Opozícia podala návrh na odvolanie Richtera minulý týždeň (9.10.). Ministrovi práce vyčíta kauzu agentúry Star EU či nezvládnuté čerpanie eurofondov. Celkovo Richter podľa opozície nezvláda svoju rezortnú agendu.

Odôvodnenie návrhu označil kabinet za tendenčné

"Možno uviesť, že odôvodnenie návrhu je tendenčné, bez kvalifikovanej prípravy a overiteľných faktov. Z vytknutých nedostatkov sa priamo ministra Jána Richtera v niektorých bodoch týka minimum, v iných vôbec nič," konštatuje vláda v dnes schválenom nesúhlasnom stanovisku.

Kauza agentúra Star EU

Podľa tvrdenia navrhovateľov agentúra Star EU vyhrala všetkých 70 verejných obstarávaní ministerstva práce na poradenstvo pri eurofondových projektoch, ktorých sa zúčastnila. "Treba však zdôrazniť, že z týchto 70 projektov sa OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia netýkal ani jeden. Projekty boli z Regionálneho OP, OP Životné prostredie, OP Vzdelávanie a OP Doprava. Konštatovanie v odôvodnení návrhu nie je vo vzťahu k ministrovi Jánovi Richterovi relevantné," upozorňuje vládny kabinet. Na trhu podľa neho pôsobili a pôsobia desiatky poradenských spoločností pre eurofondy a tvrdenie opozície má preto za cieľ iba poškodiť ministra práce.

Vláda nesúhlasne reaguje aj na argument opozície, že dôvodom na odvolanie Richtera má byť pozastavenie vyplácania eurofondov vo výške 400 miliónov eur, pričom SR už definitívne prišla o sumu takmer 135 miliónov eur. "Prostriedky v hodnote 135 miliónov eur z rozpočtu EÚ nepredstavujú, tak ako tvrdia navrhovatelia, definitívnu čistú stratu pre Slovenskú republiku, ale prostriedky je možné opätovne použiť na realizovanie a preplatenie nových projektov," upozorňuje kabinet. Ide pritom o nezrovnalosti z rokov 2009 až 2013, pripomína s tým, že problémy sú priebežne komunikované s Európskou komisiou (EK) a platby sú odblokované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.