Nezvestní horolezci J. Matlák a V. Švancár zrejme skončili pod lavínou

Nezvestní vedúci expedície Dhaulagiri 2014 Ján Matlák a Vladimír Švancár. Foto: Expedition.sk

Káthmandu 15. októbra (TASR) - V Nepále museli zachraňovať desiatich turistov zo Slovenska a troch nepálskych horských vodcov, ktorých počas túry v oblasti hory Dhaulágirí postihla snehová víchrica.

Pátracia akcia v Nepále po turistoch nezvestných po snehových víchriciach naďalej prebieha. Počasie je tam však zlé. Ako pre TASR uviedol šéf tlačového odboru slovenského rezortu diplomacie Peter Susko, v oblasti je víchrica, sneží, s čím je spojená nulová viditeľnosť. "Zatiaľ ich nenašli, ani živých, ani ich telá," dodal.

Nepálska stránka nepalnews.com priniesla šokujúcu informáciu, že obaja stratení muži sú tiež medzi obeťami vyčíňania počasia.

Osem Slovákov sa podarilo zachrániť a dvaja sú stále nezvestní. Webová stránka Expedition.sk zverejnila ich identitu. "Máme nové informácie priamo od Sonama Sherpu, ktorého agentúra zabezpečovala našej expedícii servis v Nepále. Sonam žiaľ potvrdil, že po páde lavíny ostali nezvestní Janko Matlák a Vlado Švancár spolu s tromi nepálskymi pomocníkmi. Ostatných členov expedície dnes (v stredu večer-pozn.red.) vrtuľníkom previezli do mesta Pokhara. Traja miestní Sherpovia dnes pátrali po nezvestných, zatiaľ neúspešne. Zajtra sa k nim majú pridať dvaja chalani z našej expedície," uvádza sa na webe Expedition.sk.

Podľa webu nie je celkom jasné, či lavína z Dhaulagiri v utorok dopadla priamo na základný tábor alebo v jeho blízkosti.

Aj agentúra DPA s odvolaním sa na nepálske úrady oznámila, že nezvestní sú aj traja nepálski horskí vodcovia.

Na snímke príslušníci nepálskej armády pripravujú zachránených turistov na transport v Thoron La pass pod masívom Dhaulágirí 15. októbra 2014. Foto: TASR/AP

"Vieme o tomto prípade. Sme v kontakte s naším honorárnym konzulom, ktorý je priamo v Nepále a poskytuje starostlivosť ôsmim zachráneným," uviedol pre TASR šéf tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko. Tých z hory odviezla do bezpečia helikoptéra. Všetci sú v poriadku.

Podľa miestnych úradov turisti zmizli počas víchrice, ktorá zasiahla základný tábor pod Dhaulágirí. Pátranie po nezvestných Slovákoch bude pokračovať dnes.

Expedícia Dhaulagiri2014

Výstupová trasa expedície na Dhaulagiri Foto: dhaulagiri2014

Desať členov skialpinisticko-horolezeckej výpravy sa vybralo na expedíciu Dhaulagiri 2014. Na pokus o výstup a zlyžovanie siedmej najvyššej hory sveta si vybrali september a október 2014. Na webovej stránke expedície zverejňovali aktuality, posledná je z 13. októbra, teda pondelka. "Sneží, sneží, stále sneží .... Stále čakáme v BC na lepšie počasie 🙁 Všetci veríme, že sa počasie ešte umúdri," uviedli vtedy členovia expedície.

O predchádzajúcej expedícii stratených horolezcov sa dočítate TU.

Členovia expedície presne popísali, čo majú na hore v pláne. "Začína v Beni a údolím rieky Myagdi Khola sa za štyri dni dostaneme do BC. Cesta bude pozvoľna stúpať, čím si zabezpečíme pomalú aklimatizáciu. Druhou možnosťou je využiť severnú časť treku a za dva dni vystúpať z údolia rieky Kali Gandaki cez Dhampus a French pass (5360 m) do výšky 4740 m, kde leží základný tábor. Tento variant je náročnejší na adaptáciu na výšku, ale je rýchly. Po príchode do BC sa rozbehne kolotoč vynášok spojených s aklimatizačnými túrami. Celkovo by sme mali postaviť tri až štyri výškové tábory. Po zhruba 30 až 35 dňoch pobytu pod “Bielou horou” by sme sa pokúsili o výstup a následné zlyžovanie. V prípade priaznivého počasia, zdravia a celkovej pohody by sme sa zo základného tábora presunuli údolím Kali Gandaki pod severnú stenu Annapurny a pokúsili sa o výstup alpským štýlom aj s pokusom o jej zlyžovanie".

Galéria fotografií základného tábora expedície

Prudké zhoršenie počasia v Nepále sa pripisuje cyklónu Hudhud prichádzajúcemu od Bengálskeho zálivu, ktorý v nedeľu dosiahol juhovýchodné pobrežie Indie.

Mont Everest v pozadí Foto: http://dhaulagiri2014.expedition.sk/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.